Ostali članci

Kako izabrati najbolju peglu na paru - vodič za kupovinu

Kupujete novu peglu na paru i zanima vas koja je najbolje. U ovom vodiču saznajte šta treba uzeti u obzir kako bi pronašli najbolju peglu na paru za sebe!

Pegla na paru

U nastavku ćete saznati:

  • od kojih materijala se pegle na paru izrađuju i koju izabrati
  • kakav bi trebao da bude rezervoar za vodu
  • koje funkcije pare vam trebaju
  • šta znače pojedine funkcije pegle na paru i kako ih koristiti
  • najpopularnije pegle za svaki budžet

Materijal

Jedna od najvažnijih odluka kod kupovine nove pegle na paru je materijal grejne ploče. Ovo su najčešći materijali:

  • inoks (nerđajući čelik)
  • keramika
  • teflon

Svaki materijal ima svoje prednosti i mane, pa evo šta možete očekivati.

Inoks

Ako često peglate odeću od prirodnih materijala poput pamuka ili svile, pegla od inoksa odličan je izbor. Štaviše, zbog svoje izdržljivosti i lakog peglanja i najgorih nabora pegle od inoksa su najpopularnije. 

Međutim, na pegle od inoksa odeća se češće lepi nego na druge materijale, poput keramike, pogotovo pri većim temperaturama. Zbog toga zahtevaju često čišćenje, ali ono je brzo i jednostavno.

Keramika

Keramička pegla zapravo se sastoji od keramičke presvlake, najčešće preko aluminijumske ploče. Jedna od najvećih prednosti keramičke ploče je izostanak statičkog elektriciteta tokom peglanja. Zbog toga je ova vrsta pegle posebno dobra za sintetičke materijale. Osim toga, izuzetno lako klizi po materijalu, a ploča se zagreva ravnomerno.

Međutim, keramika nije izdržljiva kao inoks pa je s vremenom moguće guljenje keramičke presvlake i gubitak ravnomernog zagrevanja. Takođe, keramička pegla može da pokupi boju s prirodnih materijala.

Teflon

I kod pegli od teflona govorimo o presvlaci čija je glavna karakteristika sprečavanje lepljenja materijala na grejnu ploču. Takođe sprečava nastanak statičkog elektriciteta, odlična je za sintetičke materijale i lako klizi, iako ne tako dobro kao keramika.

Pegle presvučene teflonom najviše su osetljive na ogrebotine i oštećenja koja mogu nastati slučajnim peglanjem preko dugmadi ili rajfešlusa.

Koji od ovih materijala izabrati? Sve zavisi o vašim navikama i očekivanjima.

Za velike porodice s puno odeće, a pogotovo ako je većina od prirodnog materijala, s peglom od nerđajućeg čelika nećete pogrešiti, pogotovo ako tražite nešto izdržljivo. 

Pegle od keramike ili teflona bolji su izbor ako želite peglu koja zahteva minimalno održavanje i ako ne želite da brinete o lepljenju materijala. 

Para

Pegla na paru

Ovo su stvari koje treba da znate o parnom sistemu.

Prvi na red dolazi rezervoar za vodu - koliko vode stane u njega, da li je odvojiv i koliko je jednostavno u njega sipati vodu?

  • što više odeće peglate, to je veći rezervoar za vodu bolje rešenje
  • za što jednostavnije sipanje vode neka rezervoar bude odvojiv
  • izaberite providan rezervoar da uvek tačno znate koliko vam je vode ostalo
  • neka rezervoar ima označenu maksimalnu količinu vode da vam višak ne bi iscurio napolje

Većina pegli ima barem jedan od ova 4 načina ispuštanja pare: vertikalno, podesivo, u mlazovima i kontinuirano.

  • Opcija vertikalne pare idealna je za odela, haljine, zavese i osetljive materijale.
  • Podesiva para koristi se za prilagođavanje različitim temperaturama i materijalima odeće jer ne zahtevaju svi materijali istu količinu pare. Njena količina uglavnom se kreće između 15 i 65 g/min.
  • Funkcija jakog mlaza idealna je za tvrdoglave nabore i materijale koji se teško peglaju. Naići ćete na drugačije nazive za ovu opciju, kao npr. moćan udar pare ili parni oblak, a u pravilu se kreće između 100 i 200 g/min. Ova je opcija odličan kompromis za one kojima je parna stanica izvan zadatog budžeta.
  • Kontinuirana ili konstantna količina pare odnosi se na stalno ispuštanje pare kako bi se vlakna odeće što više opustila.

Ostale karakteristike i dodaci

Pegle se protežu od onih jednostavnih samo s osnovnim funkcijama, pa sve do onih s najnaprednijim mogućnostima i dodacima.

S većim brojem funkcija u pravilu proporcionalno raste i cena pegle. Zbog toga preporučujemo da kupite onu peglu čije ćete funkcije i dodatke zaista koristiti. 

Pegla na paru

Regulacija temperature

Poželjno je da pegla ima mogućnost što preciznijeg izbora temperature jer svega nekoliko stepeni može činiti razliku između lepo ispeglane odeće i oštećene majice zalepljene na ploču pegle. Različiti materijali zahtevaju različite temperature i pegla treba da pruži tu mogućnost što preciznije. 

Regulacija temperature može biti prikazana u nivoima ( npr. brojevima od 1 do 6), konkretnim brojem stepeni ili oznakama materijala (pamuk, svila itd.).

Koji prikaz ćete izabrati zavisi o vašem iskustvu i navikama peglanja. Za one neiskusne preporučujemo peglu s oznakama materijala umesto nivoa. 

Automatsko gašenje

Za one malo zaboravne predlažemo mogućnost automatskog gašenja kada se pegla ne koristi neko vreme.

Neka se pegle automatski gase onog trenutka kada sklonite ruku s drške. Najpraktičnije su pegle koje prilikom takvog gašenja ispuste zvučni signal. U svakom slučaju, sigurnosti nikad dovoljno.

Težina

Iako se može činiti da razlika od pola kilograma ne čini veliku razliku, nakon sat vremena peglanja tu ćete razliku definitivno osetiti.

U proseku pegle teže između 1.2 i 2 kg.

Iako je s lakšim peglama jednostavnije rukovati, one ipak zahtevaju jači pritisak ruke prilikom peglanja, pogotovo kod velikih nabora. U obzir treba uzeti da i voda u rezervoaru može povećati težinu pegle. 

Osim težine pegle, pripazite i na dizajn drške. Tvrdi materijal sa ispupčenjima ili s oštrim ivicama urezaće vam se u dlan. To u kombinaciji s teškom peglom i sat vremena peglanja može stvoriti neugodnu i bolnu situaciju. 

Snaga

Malo pegli ima snagu ispod 2000 W. Razlog tome je što je potrebna velika snaga da bi pegla na paru efikasno proizvodila velike količine pare i tako peglala odeću što je efikasnije moguće.

Pegle čija je snaga ispod 2000W često su bežične i teško će postići efikasnost standardnih pegli na paru.

Samočisteći sistem

Većina savremenih pegli na paru dolazi s opcijom samočišćenja od kamenca i taloga koji su posledica tvrde vode. Koliko će taj sistem biti efikasan zavisi o tome kakvu vodu koristite.

Obavezno pročitajte uputstva koja dobijete s peglom, a evo i zašto: iako s peglom uglavnom možete da koristite običnu vodu iz slavine, često u uputstvima piše da je vrlo tvrdu vodu poželjno mešati sa destilovanom vodom.

Šta znači vrlo tvrda voda? Kada voda ima previše kamenca moraćete proceniti sami. Ako vam se čini da pegla ne obavlja dobro samočišćenje, para ne izlazi kako bi trebala i vidite da se skupilo dosta kamenca, obavezno kupite destilovanu vodu.

Kod pegli koje nemaju samočisteći sistem korisna opcija je svetlosni indikator koji se upali kada je peglu potrebno očistiti.

Dužina kabla

Što je kabl duži, to je bolje. U proseku većina pegli ima kabl dužine oko 2 metra.

U idealnoj bi situaciji kabl mogao i da se zaokrene (okreće se zajedno s peglom kako ne bi smetao kod peglanja) pa bi pegla imala mogućnost namotavanja kabla nakon završenog peglanja. 

Sistem protiv kapanja

Kada koristite peglu na paru pri nižim temperaturama, može doći do kapanja vode iz rupica na grejnoj ploči. Savremene pegle zato često dolaze s funkcijom protiv kapanja.

Sudeći prema recenzijama, na nekim peglama taj sistem radi uspešno, a na nekima manje uspešno. U pravilu se uvek preporučuje da pegla treba da bude redovno održavana i čišćena od kamenca kako bi sistem protiv kapanja mogao što bolje da radi. 

Ostalo

  • većina pegli na paru dolazi s posudom za dosipanje vode
  • neke pegle imaju posebne navlake za peglanje crne odeće (zanimljiv dodatak, u većini slučajeva nepotreban)
  • veliki plus ide peglama kod kojih je grejna ploča malo odvojena od ostatka pegle
  • pegle kojima se voda može dosipati za vreme peglanja skratiće vreme peglanja

Pegla na paru ili pegla s parnom stanicom?

Parna stanica

U slučaju da redovno peglate velike količine odeće, razmislite o kupovini pegle s parnom stanicom.

S takvom peglom ispeglaćete jednaku količinu odeće duplo brže nego s klasičnom peglom na paru. Osim što ispuštaju više pare, u parne stanice stane puno više vode nego u peglu na paru, a to znači da odjednom možete ispeglati puno više odeće bez potrebe za stajanjem. 

Međutim, s većom efikasnošću dolazi i veća cena.

Ukoliko vam je cena jako bitna stavka, a pogotovo ako ne mora da peglate velike količine odeće, tada je pegla na paru i više nego zadovoljavajući izbor.

Za kraj

Najbolje pegle na paru imaju 2000 W, grejnu ploču od nerđajućeg čelika, funkciju jakog mlaza od minimalno 150 g/min, sistem za samočišćenje i providni rezervoar za vodu od barem 0.3 L.

Ostale karakteristike kao što su težina, dužina kabla ili funkcija vertikalnog peglanja više zavise o ličnim prioritetima pa je nemoguće izdvojiti koja je najbolja i bez koje od njih pegla ne bi smela da bude.

Što je budžet kojim raspolažete veći, to ćete moći da kupite peglu s više funkcija i jačom parom za brže i efikasnije peglanje.

To ne znači da jeftinije pegle ne rade dobro svoj posao - samo imaju manje funkcija i proizvode manje pare. 

 

Baci oko i na naše ostale vodiče za kupovinu kućnih aparata:

 

Posetioce koji su gledali ovaj proizvod takođe su zanimali i proizvodi