Ostali članci

Vodič za kupovinu usisivača

Usisavanje se nalazi visoko na listi omraženih kućnih poslova. Ali što se mora nije teško kada imaš kvalitetan usisivač.

Koji usisivač kupiti

Izvor: Shutterstock

Koje vrste usisivača postoje? Koji usisivači su najbolji za osobe alergične na prašinu? Usisivač sa ili bez kese? Šta je HEPA filter?

Istražili smo šta sve treba da znate pre kupovine novog usisivača.

Vrste usisivača

1. Ležeći usisivač

Ležeći usisivači

Najpopularnija vrsta usisivača kod nas, najviše zbog svoje raznovrsnosti i jednostavnog korišćenja.

Lako je prenosiv pa sa njim čistite stepenice, nameštaj, zavese, teže dostupna mesta i auto. Uglavnom dolazi sa nastavcima koji omogućuju korišćenje na različitim mestima. 

Ležeći usisivač zbog creva ima duži usisni put. Problem je i to što morate da ga vučete za sobom, pa može zapinjati i oštetiti nameštaj.

Ako imate problema sa kičmom ovaj usisivač nije dobar izbor jer ćete morati stalno da se saginjete dok ga koristite. 

2. Uspravni/štapni usisivač

Uspravni usisivači

Nekada smo ga viđali samo u američkim filmovima, ali uspravni usisivač može se pronaći i kod nas.

Imaju kraći usisni put, temeljno i brzo čiste tepihe i tepisone i dobar su izbor za vlasnike kućnih ljubimaca. Ne traže da se stalno saginjete i spremićete ih lakše od usisivača s crevom.

Ali, zato su puno teži i glasniji od ležećih usisivača.

Izaberite uspravni usisivač ako treba da čistite velike površine tepiha i tepisona. Izbegavajte na osetljivijim i teže dostupnim površinama.

  • Štapni usisivači takođe su uspravni, ali su puno lakši i slabije čiste. Izuzetno su jednostavni za manevrisanje, rade na baterije i zahtevaju redovno punjenje. Štapni usisivač izaberite ako imate vremena za redovno usisavanje jer će teže dubinsko očistiti prostorije koje duže nisu održavane. 

3. Ručni usisivač

Ručni usisivači

Služe kao dopuna velikom usisivaču.

Praktični su za manje nezgode kada vam se ne da vući obični usisivač iz ormana i za usisavanje auta i nameštaja. 

Koristite ih u kombinaciji sa uspravnim usisivačem, ako vam je nezgodno prenositi klasični usisivač ili ako imate izuzetno male površine za usisavanje. Slabiji su i manjeg kapaciteta pa zato ne mogu da služe kao zamena običnim usisivačima.

Mogu biti bežični i sa žicom. Ako ih koristite u kombinaciji s većim usisivačem, tada je zbog praktičnosti bolje da je bežični.

4. Robot usisivač

Robot usisivači

Već smo detaljno pisali o prednostima i nedostacima robota usisivača, a ukratko treba da znate ovo.

Roboti usisivači dobri su za male površine bez puno nameštaja i po mogućnosti bez kućnih ljubimaca (da vam se ne bi dogodio pooptastrophe). 

Koštaju i po nekoliko desetina hiljada dinara, treba im dugo da obave zadani posao i čiste slabije od većih usisivača.

Ako biste pre proveli ceo dan sa taštom nego usisavali sat vremena ili živite u malom stanu koji ne zahteva puno održavanja, onda se počastite robotom usisivačem. Za sve ostalo preporučujemo neku drugu vrstu usisivača. 

  Prednosti Nedostaci
Klasični Dobro za različite prostorije i površine
Dolaze s puno različitih nastavaka
Dug usisni put
Mogu zapinjati za nameštaj
Uspravni Odlično čiste tepihe
Nema saginjanja kod korišćenja
Teži i glasniji
Ručni Dobri za manje nezgode
Lako prenosivi
Ne mogu zameniti veliki usisivač
Manje snage i kapaciteta
Robot Sve radi sam
Zavlači se na manje dostupna mesta
Nedovoljno baterije za velike površine
Visoka cena

Karakteristike usisivača

Sa ili bez kese?

Kesice i filter za usisivač

Malo je tema koje bude toliko strasti kao one da li je bolji usisivač sa kesom ili onaj bez nje.

Razlike u čišćenju nema i radi se isključivo o ličnom ukusu.

Kese treba redovno menjati i kupovati pa zavisno o tome koliko često usisavate, može nastati veći dodatni trošak.

Na usisivaču bez kesa moraćete da menjate filter svakih 6 meseci. Najviše ćete uštedeti na filteru koji se može prati jer njega ne treba menjati, nego samo redovno čistiti.

Nepraktično je što često svaki model traži posebnu vrstu kese. Kako i kod štampača i kompatibilnih tonera, takođe možete da koristite kompatibilne kese kod usisivača. Ali u tom slučaju pažljivo s garancijom i servisima!

Usisivač s kesom je bolji za osobe koje su alergične na prašinu jer je kontakt s prašinom puno manji nego kod usisivača sa posudom. Ali zato je teško reći kada je kesa puna, za razliku od posude u kojoj se jasno vidi kada je treba isprazniti. 

Ako kupujete usisivač sa kesom, uzmite model koji ne možete da upalite dok u njega ne stavite kesu. Jer će nastati prašnjavi nered ako krenete da usisavate, a u uređaju nema kese. Dogodi se i najboljima.

I još nešto - neka takav usisivač puni kesu odgore jer će tada u nju stati više prašine. Ređe ćete je morati menjati, pa ćete i uštedeti.

Vodeni filter

Usisivač na vodeni filter

Usisivači na vodeni filter su zahtevniji, ali zato su najbolje rešenje ako patite od alergija.

Veći su, bučniji i teži, ali bolje čiste. Ako u vodu stavite nekoliko kapi eteričnog ulja, nakon usisavanja prostorije će poprimiti prijatan miris.

Ako se odlučite za usisivač sa vodenim filterom, pripremite se na čišćenje usisivača nakon svakog korišćenja. 

HEPA filter

HEPA (High Efficiency Particulate Air) filter efikasno uklanja grinje, plesan i ostale štetne čestice koje klasični filteri propuštaju nazad u vazduh.

Ako neko od vaših ukućana pati od alergija, preporučujemo da odaberete usisivač s HEPA filterom.

HEPA filter klasifikuje se brojevima od 10 do 17, a veći broj označava i veći postotak uklonjenih alergena.

Nastavci

Kada kupujete usisivač, on dolazi opremljen s više različitih nastavaka. Nastavci će vam omogućiti da efikasno koristite svoj usisivač na različitim površinama.

Zavisno o tome kakve površine prevladavaju u vašem stanu, u skladu s tim treba da odaberete nastavke. 

Neka standardna četka koja dolazi uz usisivač ima što veći usisni otvor kako biste lakše čistili uz zidove i ivice. Za bolju fleksibilnost i manevrisanje neka ima i pokretni zglob. 

Ako imate kućne ljubimce, potražite četku koja je namenjena čišćenju životinjskih dlaka. Za debele i guste tepihe kupite dubinsku četku koja će prodreti dublje u materijal. 

Četka koju koristite na tepihu može da ošteti druge površine poput parketa ili laminata. U tom slučaju pazite da usisivač ima nastavak za takvo usisavanje. On obično ima ili prirodna ili sintetička vlakna. Ako ima točkiće, oni obavezno moraju biti obloženi gumom, a ne plastični. Plastični točkići će izgrebati osetljive površine. 

Nastavak za procepe dobro će vam doći za usisavanje auta i teže dostupnih mesta oko i između sedišta. 

Snaga i energetska efikasnost

Treba razlikovati snagu motora (input) i usisnu snagu (output).

Najjača snaga motora iznosi 1600W. Velika snaga motora ne znači i bolje čišćenje. Motor snage od 1600W i onaj od 1000W mogu imati jednaku usisnu snagu.

Usisna snaga u proseku se kreće između 300 i 400W. Da bi iskoristili pun potencijal usisne snage, kombinujte površine koje čistite s odgovarajućim nastavkom za usisavanje.

Ako imate vremena i volje za redovno usisavanje, tada odaberite usisivač manje usisne snage. Ali ako čistite samo povremeno, opredelite se za snažniji uređaj koji će temeljno očistiti i naj prašnjave prostorije. 

Odnedavno se usisivači ocenjuju i po energetskoj efikasnosti s oznakama od A do G, kao što je već godinama slučaj s uređajima poput frižidera i klima.

Energetska efikasnost usisivača

Izvor: Samsung

Ocena energetske efikasnosti usisivača sastoji se od 3 dela:

  • razred ponovne emisije prašine
  • razred efikasnosti čišćenja tepiha
  • razred efikasnosti čišćenja tvrdih podova

Razred ponovne emisije prašine je posebno bitan jer ocenjuje koliko se prašine vraća kroz izduvni vazduh.

Buka

Nivo buke usisivača najčešće se kreće između 70 i 80 decibela. Sve ispod toga smatra se posebno tihim. Svaka 3 decibela buka se udvostručuje, što znači da je razlika između 70 i 80 dB prilično velika. 

Prosečna jačina buke većini neće smetati. Ali, ako živite u zgradi u kojoj i manja buka ometa komšije, ako imate osetljive kućne ljubimce ili ako imate da usisate velike količine prostora odjednom, isplatilo bi vam se da uzmete tiši usisivač.

Nemojte da brinete da će tiši usisivač slabije raditi. Postoji velik izbor tiših modela koji će čistiti jednako efikasno, a ponekad čak i bolje, od glasnijih. 

Ležeći usisavači tiši su od uspravnih. 

Radni domet

Radni domet odnosi se na prostor koji možete da očistite usisivačem bez toga da morate da ga uključite u drugu utičnicu.

Izračunaćete ga tako da kablu za struju na usisivaču dodate još 3 metra. Najčešći radni domet iznosi 9 metara.

Koju marku usisivača izabrati?

Najpopularnije marke usisivača su Bosch, Electrolux i Philips. 

Cene se kreću već od 4500 za najjednostavnije modele ležećih usisivača sve do oko 45000 dinara, pa čak i više za robote usisivače.

Prosečno domaćinstvo pronaći će kvalitetan ležeći usisivač u rangu između 9000 i 15000 dinara. 

Zapamtite

  • ležeći usisivači su najpraktičniji za različite površine
  • alergične osobe treba da imaju usisivače sa kesom 
  • usisna snaga usisivača je važnija od snage motora
  • obratite pažnju na energetsku efikasnost usisivača
Povezani proizvodi