5 pitanja na koje treba odgovoriti pre kupovine zvučnika
SavetiAko tražiš savet za kupovinu zvučnika, stigao si na pravo mesto.
Tražiš dobre zvučnike? Dobrog kvaliteta, ali ne i preskupe? Zvučnike za PC ili kućni bioskop? Izbor zvučnika je veliki, a suzićeš ga odgovorima na ovih 5 pitanja. Pa krenimo.
1. Kakav zvučnik ti treba?
Izvor: C_oset/Flickr
Za povremeno slušanje muzike? Kućni bioskop? Nešto što možeš da poneseš sa sobom na plažu ili na izlet? S koliko slobodnog prostora raspolažeš? Koliko je velika prostorija u koju nameravaš da ih staviš?
U kupovinu ne možeš dok ne odgovoriš na ova pitanja.
Podni zvučnici dovoljno su svestrani za slušanje muzike ili spajanje na televizor kad gledaš film ili utakmicu. Ako se radi o manjoj prostoriji, više se isplati nabaviti zvučnike za policu (eng. bookshelf). Možeš ih staviti na policu, sto, stalak ili gde god nađeš mesto.
Međutim, ako prvenstveno tražiš zvučnike za gledanje filmova, pametno je uložiti u kvalitetni kućni bioskop. Takvi zvučnici rade drugačije od stereo zvučnika i optimizovani su za filmove na kojima se zvuk provlači kroz više kanala. Još ako koristiš projektor, s kućnim bioskopom ostvarićeš optimalan doživljaj.
Ako ti treba bežični zvučnik za lako prenošenje, računaj da će kvalitet zvuka biti manji, pogotovo ako ćeš za spajanje koristiti Bluetooth umesto WiFi-ja.
2. Koje specifikacije su važne?
Koji god uređaj da kupuješ, svaki dolazi s nizom brojeva i znakova za koje se čini da ti treba doktorat da bi ih znao dešifrovati.
Razumevanje specifikacije zaista nije komplikovano, a kod zvučnika najvažnije su ove dve karakteristike:
- impedansa
- osetljivost
Impedansa je otpor koji zvučnici pružaju električnom signalu koji dolazi od uređaja na koji su zvučnici spojeni. Taj otpor je važan jer da ga nema, zvučnici bi lako mogli da pregore.
Impedansa se označava u Omima, a najčešće govorimo o 8, 6 i 4 Oma. Impedansa zvučnika i uređaja na koji se spajaju treba da bude ista. Eventualno je moguće da zvučnici imaju dvostruko jaču impedansu od uređaja na koji se spajaju, ali nikako ne obrnuto!
Osetljivost se meri u decibelima, a odnosi se na jačinu zvučnika. Što je osetljivost veća, to će zvučnici raditi jače. U pravilu važi da su manje osetljivi zvučnici između 80 dB i 88 dB, a jača osetljivost dolazi između 89 dB i 100 dB.
3. Hi-Fi vs. stereo - da li je Hi-Fi zaista bolji?
HiFi zvučnici su skuplji od drugih vrsta zvučnika, a sa većom cenom obično dolazi i bolji kvalitet, zar ne? U ovom slučaju to je tačno.
Hi-Fi je skraćenica za High Fidelity, a odnosi se na zvučnike koji reprodukuju zvuk izuzetno visokog kvaliteta uz minimalne distorzije.
Ako raspolažeš malo većim budžetom, s HiFi zvučnicima teško da ćeš pogrešiti.
Međutim, ako se odlučiš za Hi-Fi zvučnike, moraš ih kombinovati sa kvalitetnim pojačalom. Nema smisla da uložiš u vrhunske zvučnike, a potom da ih spojiš na trećerazredno pojačalo.
4. Mogu li dobre slušalice da zamene zvučnike?
Tu se ponovo vraćamo na prvo pitanje - gde ćeš ih i za šta koristiti? Ali, u pravilu je odgovor ne.
Naravno da će vrhunske over-the-ear Harman Kardon slušalice raditi bolje od mini Bluetooth zvučnika koji nosiš sa sobom na plažu.
Problem sa slušalicama je taj što ne mogu da pruže doživljaj stereo zvuka kao zvučnici, a bas na slušalicama nikako se ne može upoređivati sa subwooferom.
Slušalice su dobar izbor za slušanje muzike u gradskom prevozu ili u kancelariji, ako si gamer ili noćna ptica i ne želiš da budiš ukućane u dva ujutro dok gledaš Netflix.
Ali za potpuni doživljaj muzike ili filmova, ništa ne može da zameni kvalitetne zvučnike.
5. Kolikim budžetom raspolažeš?
Nema smisla da kreneš da razgledaš zvučnike pre nego što odlučiš koliko možeš da potrošiš.
Nakon što odrediš budžet i odlučiš kakvi zvučnici ti trebaju, pronađi nekoliko modela koji odgovaraju tim uslovima. Pročitaj njihove recenzije i, ako si u mogućnosti, proveri kakav zvuk zaista imaju. Neki vole više basa, a drugi ipak manje, a to znači da se neće isti zvučnici svima isto svideti.
Ako ne znaš odakle da počneš, pogledaj neke od najpopularnijih marki zvučnika na Pametno.rs:
Tražiš još saveta?