Ostali članci

Kako izabrati najbolje slušalice

Zamisli život u ritmu muzike za ples - s novim, super kvalitetnim slušalicama na kojima ćete uživati u svojoj omiljenoj muzici.

Slušalice

Vrste slušalica 

In-ear 

To su one male koje dobijete uz mobilni telefon. 

In-ear slušalice

Karakteristike: Sastoje se od silikonskih, gumenih ili sunđerastih nastavaka koje gurnete u uvo i tako uživate u muzici. Lagane su, prenosive, jednostavne za korišćenje i pristupačne cene. Međutim, kvalitet zvuka je slabiji, a mogu da ispadaju iz ušiju ili da izazvu neprijatnost tokom dugotrajnog korišćenja.

Dosta dobro izoluju zvukove iz okoline. Ali, s njima je izvor zvuka jako blizu bubne opne, pa nemojte preterati s njegovom jačinom. 

Kada ih koristiti: kada slušate muziku u pokretu - trčanje ili teretana, u javnom prevozu i drugim sličnim situacijama kada su slušalice većih dimenzija nepraktične. 

Earbud

Njih ste dobijali sa mobilnim telefonom pre nego su in-ear postale popularne. 

Earbud slušalice

Karakteristike: imaju najmanji kvalitet zvuka od svih vrsta slušalica. Stave se unutar ušne školjke i često ispadaju. Pristupačnih su cena, ali ne pružaju nikakvu izolaciju spoljnjih zvukova.

Kada ih koristiti: kad nemate ni jedne druge slušalice.

On ear

Ovde već možemo da govorimo o malo većem kvalitetu zvuka. 

On-ear slušalice

Karakteristike: jastučići slušalica leže preko uva. Lagane su i stabilne. Pružaju kvalitetan zvuk, ali moguće je čuti i pozadinske zvukove. U pravilu slabije puštaju duboke tonove i mogu ometati okolinu ako glasno slušate muziku.

Kada ih koristiti: kada god želite dokle god ne ometate druge. Ne znaju svi da cene Hendrixov riff na Purple Hazeu

Over the ear 

Zvuk nikada nije bio bolji.

Over-the-ear slušalice

Karakteristike: Karakteristike: u potpunosti obuhvataju celu ušnu školjku. Zvuk je dinamičan jer obuhvata veliki raspon tonova. Većih su dimenzija, zbog čega su nezgodne za slušanje u pokretu. Zavisno o težini i materijalu, dugotrajno korišćenje može da bude neprijatno.

Kada ih koristiti: ako se ozbiljnije bavite i uživate u muzici, kada gledate kućni bioskop, ako ste gamer ili u bilo kojoj drugoj situaciji kada želite super kvalitetan zvuk. 

Bežične slušalice ili produžni kabl?

Recimo da vam trebaju slušalice za kućni bioskop. Ali trosed je daleko od aparata. Uzeti produžni kabl ili bežične slušalice?

Bežične slušalice su jako praktične. . S njima možete bilo gde i ne treba da brinete da ćete se zapetljati u žice.

Međutim, ako ne želite kabl, pripremite se na žrtvovanje kvaliteta zvuka, zavisno kakve bežične slušalice imate. Manje kvalitetne bežične slušalice imaju slabiji zvuk, a i treba da pazite na punjenje baterije.

Da se ne dogodi da pripremite film i kokice, a onda treba da čekate 2 sata da se slušalice napune. 

S druge strane, kod dugačkih žica mogu se smanjiti zvukovi visokih frekvencija. Ako vam je produžni kabl od 3 metra dovoljan, onda nemojte uzimati onaj od 5. 

Za kućni bioskop uzmite produžni kabl. Ako želite da ste mobilni po celom stanu ili napolju uzmite bežične slušalice.

Kako rade bežične slušalice?

Bežične slušalice koriste nekoliko različitih tehnologija:

  • Bluetooth - dobre za uređaje koji podržavaju Bluetooth, poput pametnih telefona, ali puno uređaja (poput televizora) ne podržava tu tehnologiju. 
  • Infrared (IR) -malo starija tehnologija, ali još se uvek koristi. Takve slušalice dolaze s dodatnim transmiterom i između njih ne sme da bude ničega kako ne bi došlo do prekida signala. 
  • Radio (RF) - ima moćan signal koji prolazi kroz zidove i hvata ga u radijusu do 50 metara. Isto dolazi s dodatnim transmiterom. Zvuk mogu ometati uređaji poput mikrotalasnih rerni ako rade na istoj frekvenciji. 

Koji izabrati?

Bluetooth ako vam trebaju slušalice napolju, RF ako ćete ih slušati u stanu.

Blokiranje buke

Neke slušalice nude potpunu izolaciju od spoljnjih zvukova. 

Za to koriste mikrofon da odrede frekvenciju zvuka okoline i potom stvaraju zvučni talas suprotan zvuku okoline. Oni se međusobno poništavaju i tako dolazi do blokiranja spoljnje buke. 

Zvuči predobro da bi bilo istinito? Verovatno zato što i jeste.

Proizvođači ponekad obećavaju blokiranje i do 95% buke, ali to je teško postići. Slušalice za blokiranje buke mogu blokirati kontinuirane zvukove na nižim frekvencijama poput zvuka motora aviona, ali nikada nije moguće blokirati sav zvuk.

Ako ih koristite u avionu, i dalje ćete čuti plač deteta ili iznenadan smeh osobe do sebe. Ako sedite napolju u kafiću, prekidaće vas nagla buka motora i automobilskih sirena. S takvim slušalicama okolina će se činiti puno tiša nego što zasita jeste, ali i dalje ćete čuti zvukove. 

Osim što će vas pošteno opaliti po džepu, ovakve slušalice imaju i slabiji kvalitet zvuka

Blokiranje ili izoliranje buke

Postoji razlika između slušalica koje blokiraju buku i onih koji je izoliraju

Blokiranje buke odnosi se na blokiranje samih zvučnih talasa. Slušalice koje samo izoliraju buku rade kao fizička barijera između uva i spoljnih zvukova. In-ear i over-the-ear dobar su primer takvih slušalica. 

Koje izabrati?

Slušalice koje blokiraju buku su praktične ako radite u kancelariji ili često boravite u okruženju gde vas ometaju zvukovi okoline. Ali u većini slučajeva, kvalitetne slušalice koje samo izoliraju spoljne zvukove biće vam i više nego dovoljne. 

Jeftinije su i imaju kvalitetniji zvuk pa, zavisno od okruženja, izoliraju spoljne zvukove skoro pa jednako dobro kao i slušalice za blokiranje buke.

Karakteristike slušalica

  • Driver
    Zvučna jedinica. Iako veći driver osigurava veći frekvencijski raspon, veće nije nužno i bolje.
  • Frekvencijski raspon
    Raspon zvuka slušalica, meren u Herzima (Hz). Veći raspon znači kvalitetniji zvuk, jer obuhvata više visokotonaca i niskotonaca. Ljudsko uvo čuje raspon od 20 do 20,000 Hz, pa što više od toga slušalice obuhvataju, to bolje.  
  • Impedansa
    Impedansa je otpor. Što je otpor veći, slušalicama treba više snage da proizvedu zvuk. Otpor će vam reći za koji uređaj su slušalice namenjene. Većina slušalica ima otpor do 16, 32 i 64 oma, što znači da su namenjene za široku upotrebu na prenosnim uređajima poput mobilnih telefona, mp3 plejera i slično. U pravilu, otpor koji pruža uređaj treba da bude 8 puta manji od slušalica. Na uređaj od 4 oma idu slušalice od 32 oma. 
  • Osetljivost
    Pokazuje jačinu koju slušalice mogu postići u odnosu na snagu izvora zvuka (pojačalo, mobilni sl.), a meri se u decibelima (dB) i jačini po megavatu (mW) snage uređaja. Prenosni uređaji poput mobilnog telefona i mp3 plejera isporučuju oko 10 mW snage, pa su za njih dobre slušalice osetljivosti veće od 90 dB. Što je uređaj snažniji, to osetljivost slušalica treba da bude veća.   

Saveti za kraj

  • Nemojte se zamarati razvikanim brendovima (npr. Beats by Dre). Platićete ih skuplje, a nisu nužno kvalitetniji od proseka. 
  • Neke od kvalitetnijih marki slušalica su Sennheiser, Bose i AKG.
  • Ako ste spremni da uložite više u slušalice, kvalitetne marke su i Harman Kardon i Denon.
  • Pre kupovine obavezno isprobajte slušalice na minimalno 10 minuta. Pazite na zvuk, ali i na ergonomiju. Da li su dovoljno udobne?
  • Ukusi se razlikuju - što odgovara svima ne znači da će odgovarati i vama. Neka vaše uši odluče šta žele, a ne pritisci samoprozvanih "audio stručnjaka".
  • Mesto i uslovi u kojima ćete koristiti slušalice uslovljavaju vrstu koju ćete kupiti. Ne trebaju vam studijske slušalice za slušanje u tramvaju na putu do posla.
  • I ne, ne postoje čarobne slušalice prilagodljive svim uslovima. 
Povezani proizvodi