Kako opremiti kućni bioskop - televizor ili projektor?
SavetiOdlučili ste da kažete ne velikim bioskopskim salama i gužve da zamenite udobnošću sopstvenog kućnog bioskopa. Verovatno ste razmišljali o velikom LCD televizoru koji će pokriti pola zida i pružiti fantastičnu sliku. Ali jeste li ikada razmišljali o ugradnji projektora i platna? Saznajte koje su prednosti i mane televizora u kućnom bioskopu, a koje prednosti i nedostatke ima projektor.
Izvor: Gsloan/Flickr
Projektor za kućni bioskop
Jedna od osnovnih prednosti projektora je veličina slike koju projektuje. Iako ona može biti ograničena projekcionim platnom koji ste kupili, u pravilu je slika nekoliko puta veća od najvećeg televizora koji možete da priuštite.
Užitak gledanja slike koja se proteže kroz čitavo vaše vidno polje verovatno ne moramo objašnjavati.
Gledanje filmova i serija u takvom formatu pruža potpuno drugačije iskustvo nego naprezanje očiju dok gledate mali ekran na drugom kraju sobe. Detalji su uočljiviji, slika vas uvuče u radnju i doživljaj je kao u pravom bioskopu.
Osim gledanja filmova i serija, projektor vam može poslužiti i za igranje igrica.
Međutim, nedostatak projektora je svetlo dana koje ponekad čini korišćenje projektora nemogućim. Slika koju emituje projektor je takva da je potrebno projektovati isključivo u zamračenim prostorijama.
Ako kupite najkvalitetniji projektor i kombinujete ga sa najkvalitetnijim projekcionim platnom, jako svetlo dana svejedno će isprati sliku. Ukoliko ne želite tokom dana spuštati roletne i navlačiti zavese, teško da ćete moći istovremeno uživati u suncem okupanoj sobi i filmu na projektoru.
Izvor: Jeff Beyers/Flickr
Još jedan nedostatak projektora je i taj da, za razliku od televizora, projektori nemaju ugrađene zvučnike. Zbog toga je potrebno kupiti odgovarajuće zvučnike i receiver kako biste uz sliku imali i ton. To zahteva dodatno finansijsko ulaganje, pa početna cena projektora raste.
Osim zvučnika, treba da kupite i projekciono platno. Iako sliku možete projektovati i na zid, u pravilu će ona biti kvalitetnija na platnu. Postoje različite vrste platna koje obećavaju dodatna poboljšanja slike. Ali, ako ne želite da trošite više nego što je potrebno, obično projekciono platno biće vam i više nego dovoljno.
Jedna od prednosti projekcionog platna je ta da se lako može spremiti u slučaju da vam zatreba prazan zid, a takođe ne zauzima puno mesta i ne privlači pažnju tako jako kao televizor, posebno oni većih dimenzija.
Budite spremni i na to da se projektor tokom rada zagreva i koristi ventilator koji ga hladi. Taj ventilator stvara buku, pa vodite računa gde ćete postaviti projektor kako vas ona ne bi ometala. Međutim, teško da će se dogoditi da će projektor biti toliko glasan da nećete moći uživati u filmu.
Svaki određeni vremenski period potrebno je menjati lampu na projektoru jer ona ima ograničeni životni vek. Nakon nekoliko hiljada sati rada sijalica gubi jačinu i zbog toga slika gubi na kvalitetu. Zbog toga morate biti spremni na dodatne troškove od oko nekoliko hiljada dinara svakih 4-5 godina kada bude potrebno promeniti lampu.
Cene projektora kreću se od početnih 40000 dinara pa naviše. Sve zavisi o specifikacijama projektora i mogućnostima koje nudi. Ali, kvalitetni projektori koji će zadovoljiti vaše potrebe mogu se naći od 50000 dinara.
Kada se uporedi cena po inču ekrana, projektori su isplativije ulaganje.
Televizor
Izvor: C_osett/Flickr
Televizori su puno praktičniji za korišćenje. Dovoljno je pritisnuti dugme i televizor će se upaliti za nekoliko sekundi, a željeni sadržaj odmah je dostupan. Nije potrebna posebna instalacija ili nameštanje svaki put da bi slika izgledala kako želite.
Televizor dolazi s već ugrađenim zvučnicima pa nije potrebna kupovina dodatnih. Međutim, ako uređujete kućni bioskop, ionako ćete trebati da kupite dodatne zvučnike jer zvučnici u televizoru ne mogu pružiti ni približno dobar kvalitet zvuka kao oni profesionalni.
Isto tako, televizoru svetlo dana ne smeta. Iako može doći do senke na ekranu usled prejakog svetla, u pravilu ga možete gledati danju bez navlačenja zavesa.
Glavni nedostatak televizora u sklopu kućnog bioskopa je njegova veličina. Da bi ugođaj bio što bliži pravom bioskopu, poželjno je da ekran bude što veći. Međutim, televizori velikih dimenzija mogu koštati nekoliko desetina, pa čak i nekoliko stotina hiljada dinara. Prosečni korisnik teško da će moći izdvojiti toliku svotu za televizor.
Isto tako, kada jednom odaberete dimenzije, povratka nema. Dok s projektorom možete nameštati veličinu slike kako vam najbolje odgovara, televizor će uvek imati iste dimenzije sve dok se ne odlučite na kupovinu drugog.
Koji izabrati?
Ako uporedite projektor i televizor sa sličnim karakteristikama, projektor će uvek prevagnuti. Zašto? Jer će dati jednaku čistoću i lepotu slike kao i televizor, ali će ona na projektoru biti i do nekoliko puta veća. Zbog toga će boje i oštrina slike biti još izraženije nego na klasičnom televizoru.
Međutim, projektor nije za svakoga.
Ako razmišljate o pravom kućnom bioskopu, za koji ćete izdvojiti i posebnu prostoriju u podrumu, na tavanu ili negde drugde, tada nema o čemu da razmišljate. S projektorom sigurno nećete požaliti. Velika, čista slika u kombinaciji s kvalitetnim zvučnicima i udobnim foteljama stvoriće ugođaj kao u pravom bioskopu.
Projektor vam može zameniti televizor u svakodnevnom životu ako ste njegovo gledanje sveli na čisti minimum i ako sadržaje uglavnom gledate preko web streama. U tom slučaju televizor će vam samo nepotrebno zauzimati mesto, a projektor i platno puno će bolje da posluži gledanju sadržaja nego ekran laptopa.
Međutim, ako ne možete da zamislite svoj život bez televizora i redovno pratite različite vrste sadržaja od filmova i serija, preko vesti i vremenske prognoze, do sportskih sadržaja i dokumentaraca, ako ga gledate danju i noću i ne želite stalno da boravite u zamračenoj prostoriji, tada projektor za vas nije najbolja opcija.
U tom slučaju uložite u malo kvalitetniji televizor i set zvučnika i bićete vrlo zadovoljni rezultatom.
Da li ćete izabrati projektor ili televizor svodi se na cenu, slobodan prostor i način i učestalost korišćenja. Kućni bioskop teško da će biti pravi bez projektora, ali manji televizori su cenovno pristupačniji i nude lakši pristup sadržaju.