Ostali članci

Pojačivač Wi-Fi signala - saveti za kupovinu

Pojačivači Wi-Fi signala ili Wi-Fi extenderi sve su traženiji proizvodi. Loš internet signal uzročnik je najvećih glavobolja u današnjem svetu, a ako i tebi stvara probleme, jedino je rešenje kupiti kvalitetan pojačivač Wi-Fi signala.

Koji pojačivač wifi signala kupiti

Zašto i kada pojačivač Wi-Fi signala?

Zašto? Zato što vam je internet signal preslab, logično. U svakoj kući postoji taj deo u kojem je internet signal očajan. Ako nemate sreće, taj deo je baš vaša soba. 

Međutim, ne treba uvek kupovati pojačivač wi-fi signala. Kako ne bi bespotrebno bacili novac u vetar, prvo pokušajte druge ideje za pojačavanje Wi-Fi signala. Ako ni jedna od njih ne upali, tada je vreme za kupovinu Wi-Fi pojačivača.

Kako radi pojačivač Wi-Fi signala?

Kako bi mogli dobro da iskoristite pojačivač signala, važno je da ga postavite na dobru lokaciju. Ako je u vašoj sobi internet signal loš i pojačivač signala stavite u sobu, nećete dobiti ništa. 

Pojačivač Wi-Fi signala mora da postavite na mesto na kom je signal još uvek vrlo dobar (barem 80% od punog signala) kako bi mogli da koristite sve njegove prednosti. 

Ovaj uređaj preuzima signal iz routera, a potom ga emituje (istina, nešto manjom brzinom) dalje na mesto gde signal iz routera vrlo teško dolazi. 

Kako radi pojačivač wifi signala

Kompatibilnost sa routerom

Prva stvar na koju mora da obratite pažnju kada kupujete pojačivač Wi-Fi signala je njegova kompatibilnost sa routerom, odnosno standardi na kojima rade. 

Kako ne bi ulazili u preveliku tehniku i zakomplikovali priču, standard prenosa se odnosi na ono slovo iza broja 802.11. Nešto stariji routeri imaju standarde 802.11b i 802.11g, dok su noviji modeli oni sa 802.11N i 802.11ac

Ako vaš router radi na jednom od dva starija modela prenosa, tada svakako predlažemo da potražite novi router, pre nego novi pojačivač Wi-Fi signala. 

Međutim, najvažnije je da router i pojačivač koriste isti standard prenosa. Ako posedujete router koji podržava 802.11G, nema nikakvog smisla da kupujete pojačivač koji podržava novije standarde 802.11 N ili ac. Pojačivač će u tom slučaju takođe da koristi 802.11G standard prenosa.

Druga stvar vezana uz kompatibilnost odnosi se na frekvenciju rada. Ponovno pojednostavljeno, nju ćete pronaći pod oznakama 2,4 ili 5 GHz ili single-band i dual-band

Dual band označava da pojačivač signala može da radi i na 2,4 i 5 GHz frekvenciji. Tu mogućnost imaju samo uređaji koji koriste 802.11N standard prenosa. Svi ostali su single-band uređaji, koriste samo jednu frekvenciju, ali standard 802.11ac, za razliku od ostalih, radi na frekvenciji od 5 GHz.

Najočiglednije razlike u ovim dvema frekvencijama:

  • 2,4 GHz ima širi domet
  • 2,4 GHz je puno 'zakrčenija' frekvencija i ima više interferencija u odnosu na 5 GHz
  • 5 GHz ima puno brži prenos

Iako smo ranije napomenuli kako nema smisla da kupujete napredniji pojačivač, a imate stari router, to ne mora uvek da bude tako. Ako verujete da ćete kroz neko vreme kupiti novi router sa novijim standardom prenosa, onda vam se svakako već sada isplati da kupite i noviji pojačivač Wi-Fi signala. 

Sigurnost

Kako bi se zaštitili da vam komšije ili nepoželjni gosti lagano probiju lozinku i potom neometano uživaju u internetu koji vi plaćate, bitno je koji zaštitni protokol koristite. 

WPA2 ili WPA2-PSK označavaju najsigurnije protokole i njihovim korišćenjem bićete maksimalno zaštićeni. A komšije će internet morati da potraže na nekom drugom mestu. 

WPS Setup

Pojačivači Wi-Fi signala neopisivo su lagani za upotrebu i za samu instalaciju. U većini slučajeva trebaće vam maksimalno 5 minuta od vađenja iz kutije do potpune spremnosti za rad. 

WPS Setup, početak rada pojačivača signala

Kod pojačivača signala koji koriste WPS Setup, to će verovatno biti još i brže. Sve što treba da uradite je da pojačivač Wi-Fi signala uključiti u struju, pritisnete WPS taster, a potom to uradite i na svom routeru. I to je to. Lampice svetle zeleno i internet leti. 

Spajanje putem žice

Verovatno ste već upoznati s činjenicom da povezanost putem žice omogućava veće brzine i uopšte brži internet. Ako vam žice ne predstavljaju problem i ne narušavaju vašu kućnu idilu, s ovim ćete načinom rada biti najsrećniji. 

Za to će vaš pojačivač Wi-Fi signala morati da bude opremljen sa Ethernet ili LAN ulazom. Naravno svaki pojačivač signala na koji se možete spojiti putem žice, poseduje i mogućnost bežičnog povezivanja tako da sa tim nema problema. 

Međutim, razmislite da li ćete stvarno koristiti tu opciju. Nema smisla da dajete više novca samo zbog žice, a na kraju celo vreme provedete na wirelessu.

Dizajn

Za kraj smo ostavili priču o dizajnu, tj. izgledu pojačivača Wi-Fi signala. Najčešće su to dve opcije:

  • Plug-in pojačivači
  • Pojačivači slični routeru

Prva vrsta su pojačivači koji se uključuju direktno u struju i izgledaju kao male kutijice. Nešto nalik onim aparatima protiv komaraca koje stavljate u struju. Poneki imaju interne, a poneki eksterne antene. U svakom slučaju nemojte da se plašite antena. Spoljne antene samo povećaju mogućnost primanja boljeg signala.

TP-link pojačivač

Druga vrsta su pojačivači koji izgledom podsećaju na routere. Oni zauzimaju više mesta i ne uključuju se direktno u utičnicu, već imaju svoj adapter. Poseduju i svoje antene i u pravilu su ipak moćniji i imaju više funkcija od pojačivača koji idu direktno u utičnicu. Kod njih ćete većinom pronaći i Ethernet ulaz. 

Proizvođači

Kao i kod ostale računarske opreme, i kod pojačivača Wi-Fi signala možete pronaći mnogo proizvođača. Naravno, razlike postoje, ali većinom je sve stvar ličnog utiska i prioriteta. 

Dobro je znati kako su D-Link, TP-Link i Asus najčešće proglašavani najboljim kod pojačivača Wi-Fi signala pa verujemo kako izborom jednog od njih nećete pogrešiti.

Dobar WiFi signal

I to bi bilo to. Nakon kupovine pojačivača Wi-Fi signala, postavite ga na pravo mesto i napokon nećete ludovati zbog preslabog internet signala. 

Povezani proizvodi