Ostali članci

Najbolji načini za backup podataka

Sigurno ste barem jednom u životu izgubili najdražu sliku. Ili je vaš mobilni telefon prestao da radi i nestale su sve uspomene. Ili je laptop otkazao poslušnost, a vaš diplomski rad u koji ste svakodnevno mukotrpno upisivali ukupno tri i po rečenice, nepovratno je izgubljen.

Backup podataka

Nama se dogodilo. Sve od toga. A kako kažu, pametan čovek uči na tuđim greškama, a ne na svojim. Pa i vi naučite na našim greškama i napravite backup svojih najvrednijih podataka, a mi ćemo vam pokazati kako ćete to najlakše i najbrže napraviti.

Eksterni disk

Prva opcija koju vam predlažemo je da backup svojih sadržaja stavite na spoljašnji (eksterni) disk. Za to stvarno ne mora da imate neko posebno znanje, a ni opremu.

Dovoljan vam je spoljašnji tvrdi disk i znanje prebacivanja sadržaja na USB. Lako, lakše, najlakše. Omiljene slike, filmove, ali i poslovne podatke prebacite na tvrdi disk i mirni ste. Ovo pogotovo preporučujemo osobama koje poseduju klasični tvrdi disk u svom računaru, jer kako smo već pisali, HDD se zbog mehaničkih delova lakše kvari od SSD-a.

Ovaj posao definitivno nećete raditi svaki dan, već će zavisiti o vašim svakodnevnim zadacima i količini važnih podataka. Ako ste upravo završili s projektom na poslu i želite da ga sačuvate, vreme je da uključite svoj eksterni disk. Ili ste došli s izleta, prebacili slike na računar, dobra je ideja odmah ih proslediti i na eksterni disk. 

Spoljašnii hard disk za skladištenje podataka

Verujemo kako će vam prebacivanje podataka jednom mesečno biti sasvim dovoljno za zaštitu većine stvari.

Možda vam se to sada čini kao naporan posao zbog kog ćete izgubiti dosta vremena, ali ako imate veću količinu podataka, stavite ih da se prebacuju dok ste na poslu, dok kuvate ručak ili tokom noći. Na taj ćete način izbeći bespotrebno čekanje, a svi će podaci biti sačuvani.

Još jedna velika prednost eksternih diskova je njihov offline način rada. Kako vam za ništa neće trebati internet, mala je verovatnoća da ćete pokupiti neki virus ili štetni program koji može naštetiti vašim podacima.

Cloud servisi

Cloud servisi za skladištenje podataka poput Dropboxa, Google Drivea i OneDrivea idealni su za backup vaših podataka. I to iz nekoliko razloga.

  • Brzina
  • Dostupnost bilo kada i bilo gde
  • Cena

Cloud servise preporučujemo za backup onima koji rade na day-to-day izmenama sadržaja kao i onima koji su zbog poslovnih obaveza često na putu i svojim sadržajima trebaju pristup s različitih mesta i uređaja.

Ako svakodnevno radite na nekom dokumentu, poput spomenutog diplomskog rada, ne želite ostati bez dosad napisanog, pa makar to bile i tri rečenice. Za takve dokumente cloud servisi su najbolji izbor, pogotovo zato što će vam za 'upload' trebati svega nekoliko sekundi, a uz to su i besplatni (barem do određenog kapaciteta).

Dropbox, Google Drive ili OneDrive neće biti dobar izbor ako imate velike količine podataka zbog svoje ograničenosti kapacitetom. Sigurno je da zato na njih nećete stavljati backup omiljene serije, ali hoćete slike ili poslovne podatke. 

Kapacitet cloud servisa za skladištenje podataka

Neki od servisa su sinhronizovani s datotekama na vašim računarima pa obratite pažnju da ne izbrišete nešto od dokumenata na računaru jer će se oni automatski ukloniti i iz 'oblaka'.

Programi za backup

Prve dve metode najraširenije su i najpristupačnije svima. Međutim, ako želite da napravite ceo backup svog tvrdog diska, cloud servisi ili spoljašnji (eksterni) disk i neće biti najbolji izbor.

Zato postoje besplatni programi poput Crashplan ili Macrium Reflect koji ceo tvrdi disk 'bekapuju' (jedna od reči koje bi svakako trebale pronaći mesto u rečniku) online. I dok ćete kod prve dve metode ručno morati selektovati foldere koje želite da prebacite, ovi programi to rade automatski na dnevnoj bazi.

Google Photos

Eksterni disk i programi za backup primarno su orijentisani na backup podataka s vašeg računara. Međutim, za korisnike mobilnih telefona to baš i neće biti od preterane važnosti. Cloud servisi nešto su bolja opcija i imaju lakši pristup i podacima s mobilnog telefona (u 90% slučajeva to su slike i video zapisi). Ali ne bi li bilo odlično kada bi za svaku sliku koju spremite u svoj mobilni, odmah postojao i backup?

Google je rešio i taj problem. Sve što treba je da skinete aplikaciju Google Fotografije (iako je velika verovatnoća da se ona već i nalazi na vašem uređaju) i vaše će se fotografije automatski spremati pa im možete pristupiti putem svog Google računa. 

Google Fotografije

Ako izaberete spremanje u 'High quality' dobićete neograničen prostor za skladištenje slika, a ako želite da spremate slike u punoj, originalnoj rezoluciji Google Fotografije će koristiti kapacitet vašeg Google Drivea (15 GB).

U high quality opciji slike se spremaju do maksimalno 16 MP i video zapisi u 1080p rezoluciji. Bolji backup svojih slika od ovoga (pogotovo u high quality opciji) vrlo verovatno nećete pronaći nigde.

Najbolji način - dvostruki backup

Sve ove opcije odlične su za brzi backup vaših podataka. Ali ako želite biti 99% sigurni (nikad ne reci nikad) da će vaši podaci preživeti svakojake nevolje, predlažemo da napravite dvostruki backup. Fata je Fata, ali dvaput je dvaput.

U najboljoj verziji to je offline i online backup. Offline može biti vaš eksterni disk, a online cloud servis. Ne košta vas puno, ne uzima puno vremena, a daje sigurnost da će podaci preživeti mehanička oštećenja diska ili online probleme. 

Odlučite se za bilo koji od ovih načina, ali napravite backup. Nema smisla da kasnije lupate glavom u zid ili ronite suze jer ste ostali bez vrednih uspomena i važnih podataka. Naučite na našim greškama.