Ostali članci

Kako izabrati dečji bicikl

Svi smo kao mali proživeli stresne trenutke održavanja ravnoteže na biciklu i pobednički osećaj prve vožnje bez pomoći roditelja ili pomoćnih točkova. Kupovina prvog bicikla velika je prekretnica u dečjem životu. Ako svom detetu kupujete prvi bicikl, evo na šta treba obratiti pažnju kod kupovine.

Izbor ispravne veličine

Kod kupovine dečjeg bicikla gleda se veličina točkova, za razliku od veličine okvira kao kod bicikla za odrasle.

Međutim, dva bicikla istih točkova mogu imati sic i okvir različitih visina. Zbog toga osim na veličinu točkova treba paziti i na visinu sica, pogotovo na prvom biciklu.

Prvi bicikl koji će dete voziti razlikuje se od bicikla koje ćete kupiti kada nauči da vozi.

To jest, dete koje tek uči da održava ravnotežu mora da može oba stopala ravno spustiti na tlo, a ne samo vrhove prstiju. Takođe treba da može dohvatiti kočnice punim šakama bez da se isteže da bi ih dohvatilo.

Godine Visina deteta Veličina točkova
1-4   guralice
2-4 85-100 12"
3-5 95-110 14"
4-7 110-120 16"
7-9 120-135 20"
9-11 135-145 24"
11+ 145+ 26"

Nakon što dete savlada prvi bicikl, kod kupovine novog bicikla stopala bi trebala dodirivati tlo samo prstima. Međutim, kada se dete spusti sa sica, prečka među nogama ne sme da ga sprečava da stoji normalno s oba stopala čvrsto na tlu.

Nemojte detetu kupovati preveliki bicikl s namerom da u njega uraste. Vožnja prevelikog bicikla sa kojim je teško upravljati opasna je za dete. Veći je bicikl prihvatljivo kupiti samo ako se dete nalazi na granici između dve veličine.

Takođe obratite pažnju na težinu bicikla. To jest, dok težina bicikla koji vozi odrasla osoba iznosi oko 20% njene težine, dečji bicikli u proseku su teški oko 50% težine deteta.

Naravno, težinu dečjeg bicikla treba gledati u odnosu na kompletnu opremu bicikla. Šta vam vredi lagani bicikl ako je proizvođač težinu smanjio lošim okvirom i nekvalitetnim delovima.

Probajte da pronađete najlakši bicikl unutar budžeta sa kojim raspolažete. Idealno bi bilo da iznosi oko 40% detetove težine.

Deca u pravilu prerastu bicikl unutar 1-2 godine. Budući da to znači da dete ne stigne izvoziti bicikl u tako kratkom vremenu, kupovina polovnog dečjeg bicikla pametna je opcija ako želite da uštedite.

Guralice - da ili ne?

Guralica

U poslednjih nekoliko godine guralice su postale pravi hit.

Guralice su namenjene deci do 4 godine, a njihov je cilj da dete nauči održavati ravnotežu na biciklu. Kada savlada guralicu, puno će brže i lakše naučiti da vozi pravi bicikl. Cenovno su pristupačni, jednostavni za održavanje i lagani za (pre)nošenje.

Pristalice guralica smatraju ovo odličnom alternativom pomoćnim točkovima za koje se ponekad čini da više odmažu nego što pomažu učenju vožnje.

Guralice u pravilu imaju točkove veličine 12". Kada će dete s guralice prelaziti na bicikl, komotno možete da kupite onaj s točkovima od 14".

S obzirom na brojne prednosti, a pogotovo zato što ne zahtevaju veće finansijsko ulaganje, guralica se čini kao odličan način za poboljšanje motorike i ravnoteže deteta.

Ne zaboravite na sigurnost

Nošenje kacige je obavezno. Pa iako većina odraslih biciklista retko nosi kacigu, pogotovo tokom gradske vožnje, detetu kupite kacigu. Ovo je posebno važno kada dete tek uči da vozi. Nezgode su uvek moguće i bolje je sprečiti nego lečiti.

S obzirom na to da kvalitetne kacige mogu poprilično da koštaju, a deca brzo rastu i nema smisla svaku sezonu kupovati novu, odlučite se za onu kacigu na kojoj se može podešavati veličina.

 

Povezani članci:

 

Povezani proizvodi