Ostali članci

Saveti za kupovinu brisača za auto

Brisači su jedan od najvažnijih delova za auto. Saznajte koje vrste brisača postoje i koje biste trebali da izaberete.

Brisači za auto

Neispravni brisači predstavljaju opasnost i za vas i za ostale učesnike u saobraćaju jer smanjuju vidljivost. Budući da su relativno mali trošak, isplati se uložiti u njih i u svoju sigurnost.

Ravni i klasični brisači

Klasične brisače nalazimo na starijim modelima automobila. Tokom brisanja oni vrše pritisak na metlicu u svega nekoliko tačaka, zbog čega je pritisak na staklo automobila slabiji.

Ravni, aerodinamični ili flat brisači pojavljuju se na novim automobilima, a odlikuje ih puno bolje brisanje stakla, pogotovo pri većim brzinama. Razlog je to što brisač vrši pritisak na metlicu duž čitave njene dužine, a to znači da je i pritisak na staklo tokom brisanja ujednačen.

Ravne brisače moguće je staviti na starije marke automobila uz pomoć posebnih adaptera. 

Nema sumnje u to da su ravni brisači efikasniji. Ako ste u mogućnosti, definitivno su bolja opcija od klasičnih.

Silikonski ili gumeni brisači?

Brisač za auto

Izvor: Basheer Tome/Flickr

Mišljenja su podeljena jer oba materijala imaju svoje prednosti i mane.

Silikonski brisači tokom brisanja za sobom ostavljaju tanak sloj silikona. On odbija vodu sa stakla, zbog čega se povećava vidljivost pri kišovitim uslovima. Oni su i otporniji na vremenske uslove poput jakog sunca, ali zato će ga veće čestice i smeće na vetrobranskom staklu lakše oštetiti.

Gumeni brisači dolaze s grafitnim i teflonskim premazom. Premazi služe kako bi se povećala efikasnost brisača u brisanju stakla i njihova otpornost na vremenske uslove, koja je ipak malo manja nego kod silikonskih brisača. Brisači s teflonskim premazom odlikuju se niskim stepenom trenja tj. izuzetno lako kližu podlogom.  

Budući da gumeni brisači zahtevaju malo više pažnje, bolji su za vozila koja borave u garaži izvan uticaja vremenskih neprilika i ostalih elemenata koji mogu ubrzati njihovo starenje. Ako redovno pazite na čistoću vetrobranskog stakla, odlučite se za silikonske brisače.

Kada da stavite nove brisače?

Koliko će brisači izdržati, najviše zavisi o tome koliko ih i na koji način koristite.

Naravno da često korišćenje troši brisače, ali i struganje leda sa stakla s njima ili korišćenje tečnosti za pranje stakla značajno će smanjiti njihov životni vek.

U pravilu biste brisače trebali da menjate svake 1-2 godine

Među najpopularnijim proizvođačima brisača za auto su Bosch, Valeo i SLR. Iskustva korisnika se uveliko razlikuju - dok su neki razočarani skupljim modelima i kupuju isključivo jeftinije, drugi nikada ne bi dali manje od 5000 dinara jer su pronašli model koji im savršeno odgovara.

Teško da ćete s najjeftinijim modelima od 500 dinara uloviti dobar kvalitet, ali istovremeno nema potrebe da kupujete najskuplje koje možete naći. Naša preporuka je da krenete negde od zlatne sredine što se tiče odnosa cene i kvaliteta. Raspitajte se među iskusnim poznanicima i kod lokalnih servisera koje brisače preporučuju za vaš auto, proverite kakva iskustva imaju korisnici internetskih foruma. 

Kod bilo kakvih upoređivanja obavezno uzmite u obzir koliko često vozite auto i koristite brisače.

 

Kakva su vaša iskustva s brisačima? Koje biste preporučili?

Povezani proizvodi