Ostali članci

Koji disk kupiti - SSD ili HDD

Prilikom kupovine računara sigurno ste se sreli i s problemima oko izbora tvrdog diska. Gledajući u nazive, shvatili ste da postoji SSD, ali i HDD. Međutim, nije vam jasno koja je njihova uloga i kako odabrati idealan za vas.

Šta je SSD disk? A šta HDD? Koji je bolji i isplativiji? Pogledajte naše poređenje i proverite koji je konačni rezultat dvoboja između SSD-a i HDD-a.

U čemu je razlika?

HDD ili klasični tvrdi disk za skladištenje podataka koristi magnetne ploče na koje se upisuju podaci određenom brzinom. S druge strane, kod SSD-a se ništa ne pomera, podaci se skladište u NAND ćelije i tako ostaju zapisani na disku.

SSD je budućnost skladištenja podataka. U svetu u kom prenosivost postaje glavna stavka i sve pokušava da se svede na brzinu i male dimenzije, SSD definitivno ima svoje mesto.

Solid state drive, budućnost skladištenja podataka

Brzina

Glavna prednost SSD-a nad klasičnim tvrdim diskovima (HDD) odnosi se upravo na brzinu i veličinu. Razlika u brzini rada vašeg računara biće vidljiva i prosečnom korisniku.

  • Brže podizanje računara
  • Brže pokretanje aplikacija
  • Ukupna brzina

Sigurni smo kako ste više od jednom čupali kosu zbog usporenosti vašeg računara. SSD će se potruditi da sačuvate sve dlake na vašoj glavi.

Uz brzinu ćemo povezati i buku koju diskovi stvaraju. SSD ne proizvodi nikakvu buku, odnosno radi potpuno nečujno. HDD ipak ne radi toliko nečujno s obzirom na svoju mehaničku sastavljenost, a ako želite da HDD radi još brže, on će u pravilu proizvoditi i više zvuka.

Rezultat: 1:0

Veličina

SSD diskovi manji su od HDD-a i ono najvažnije, imaju tendenciju smanjivanja u budućnosti. HDD zbog same forme mora zadržati određene dimenzije ispod koje ne može ići.

Klasični tvrdi diskovi u desktop računarima iznose 3,5 inča, dok se u prenosnim spuštaju na 2,5 inča. Ali to je granica ispod koje mnogi veruju da HDD neće moći da ide.

SSD s druge strane u svim vrstama računara dolazi u 2,5-inčnom modelu, a tendencija je da se i ta veličina smanji sa smanjivanjem ostalih komponenti.

Rezultat: 2:0

Kapacitet

Po pitanju kapaciteta, HDD i dalje nema konkurenciju. Jednostavno s obzirom na svoju veličinu, može skladištiti i mnogo više podataka.

I dok je kod HDD-a nekoliko terabajta memorije već postao standard, kod SSD-a se još uvek radi o manjim brojevima. Nećete doživeti mnogo računara s više od 1 TB SSD, a kod manje budžetnih računara SSD će imati kapacitet 128 ili 256 GB.

Klasični tvrdi disk

Kada se radi o kapacitetu, HDD uzvraća udarac

Rezultat: 2:1

Cena

Kao što smo već naglasili par puta u prethodnim poglavljima, SSD je još uvek dosta skuplji od HDD-a. U pravilu za isti novac dobićete i do 2 puta više memorije ako se odlučite za HDD.

Po razumnoj i prihvatljivoj ceni pronaći ćete SSD od 128 do 500 GB. Sve iznad toga za prosečnog će korisnika biti preveliki iznos. Uzmite u obzir da kupovinom SSD-a ulažete u brzinu rada vašeg računara i veću efikasnost.

Zbog svog načina rada i ne postojanja mehaničkih delova, SSD će i trajati duže od HDD. Međutim, za sada su klasični tvrdi diskovi još uvek cenom prihvatljiviji širokim masama. 

Rezultat: 2:2

Ukupne performanse

Uzimajući u obzir sve gore navedene komponente i postavljajući odnos kvaliteta, dostupnosti na tržištu, mogućnosti, smatramo kako su prema ukupnim performansama SSD i HDD izjednačeni.

SSD je sigurno bolja, modernija i naprednija opcija skladištenja podataka. I ako nas pitate, za godinu-dve, SSD će počistiti konkurenciju.

Ali dok je još uvek u nastajanju i dok cenom i kapacitetom još uvek puno zaostaje za klasičnim tvrdim diskovima, ne možemo mu dati prednost.

Iz tog razloga, ovaj dvoboj proglašavamo izjednačenim.

Rezultat: 3:3

A ako ste samo prosečni korisnik koji još uvek nije siguran koji mu disk treba, ne brinite. Bilo da izaberete HDD ili SSD za vaše će potrebe oba funkcionisati i više nego dovoljno i kvalitetno.

A za idealnu kombinaciju predlažemo kombinaciju SSD-a s eksternim hard diskom za skladištenje velike količine podataka.