Ostali članci

Kako pravilno napuniti mobilni telefon

Proizvođač vašeg mobilnog obećao vam je autonomiju od 2 dana. Tako je i bilo - prvih par meseci. A onda su stvari krenule nizbrdo.

Kako zaštititi bateriju na mobilnom telefonu

Otkrili smo kako usporiti ubrzano trošenje baterije koje se javlja nakon nekog vremena aktivnog korišćenja pametnog telefona.

Kako radi baterija na mobilnom telefonu

Naše pametne uređaje pokreću litijum-jonske baterije, a one se razlikuju od baterija na bazi nikla koje su bile u prvim mobilnim.

Princip rada je isti. Svaka baterija sastoji se od dve elektrode - anode i katode. Za vreme korišćenja baterije, u anodi se stvaraju elektroliti koji potom prelaze u katodu, a ta se energija koristi za pokretanje uređaja. Kada se svi elektroni vrate u katodu, baterija se isprazni.

Međutim, punjenjem možete obrnuti proces i naterati elektrolite da se vrate u anodu. 

Koliko dugo će baterija biti na životu zavisi o tome koliko elektrolita može stati u elektrode. Sa svakim punjenjem anoda i katoda se polako razgrađuju, a to znači da se kapacitet elektrolita koji u njih stane s vremenom smanjuje.

Zato vam je baterija na mobilnom nakon prvog punjenja trajala 3 dana, a godinu dana kasnije traje duplo manje.

I gde je razlika između litijum-jonske i baterije na bazi nikla?

Baterije na bazi nikla imaju tzv. memorijski efekt. Njih treba redovno puniti do kraja i koristiti dok se u potpunosti ne isprazne jer im se stim zadaje raspon kapaciteta.

Teško je rešiti se starih navika, pa ljudi nastavljaju moderne pametne telefone puniti na isti način kao i mobilne iz 90-ih. A to je velika greška.

Kako je najbolje puniti bateriju

Mobilni i powerbank

Koliko god se trudili, vaša će baterija s vremenom izgubiti kapacitet koji je nekada imala. S tim se jednostavno morate pomiriti.

Ono što možete uraditi je da pazite na način na koji je punite.

Litijum-jonske baterije u proseku imaju životni vek od između 500 i 1500 punjenja, zavisno o modelu i načinu korišćenja. Ta brojka može pasti i na samo 300 punjenja nepažljivim korišćenjem, ili pak narasti do 2500 punjenja ako bateriju čuvate.

Pa računajte - ako vam se mobilni isprazni do kraja u jednom danu, vi ga preko noći napunite, i tako svaki dan - u najgorem slučaju baterija će trajati godinu dana.

Uvek možete staru bateriju zameniti novom. Međutim, velik broj novih uređaja dolazi s ugrađenom baterijom. Zato treba pažljivo.

Bateriji će naškoditi dve stvari:

  1. Pražnjenje do kraja
  2. Visoke temperature

Idealni kapacitet baterije

Litijum-jonska baterija najbolje radi kada se njen kapacitet drži između 40% i 80%. Za razliku od baterija na bazi nikla, Litijum-jonske nemaju "memoriju", pa im samo delomično punjenje neće naštetiti. Upravo suprotno.

Što više pustite bateriju da se isprazni, to će se ona pre "oštetiti". To znači da umesto da je ispraznite do kraja, bolje je puniti češće i kraće, npr. kada dođe do 50%.

Naravno da nećete uvek moći svako malo spajati mobilni na utičnicu. Možda bi vam se isplatilo da kupite prenosni punjač baterije. I on ima ograničeni rok trajanja, ali jeftinije je jednom godišnje kupiti prenosnu bateriju nego novi mobilni. 

Postoje preporuke da je jednom u 3 meseca poželjno pustiti bateriju da se isprazni do kraja kako bi se moglo kalibrisati ponovnim punjenjem do kraja.

Temperatura

Mobilni u snegu

Izvor: Shutterstock

Što je baterija izložena višoj temperaturi, to će brže gubiti svoj kapacitet.

Na temperaturi od 40ºC baterija će gubiti 40% svog kapaciteta godišnje, dok na 25ºC ta se brojka drastično smanjuje na 20%.

Poenta je ova: držite mobilni na što nižim temperaturama. Izbegavajte ostavljati uređaj na direktnom suncu ili u autu, držati ga na laptopu ili drugim uređajima u radu. Idealna temperatura je 0ºC, ali budući da ne živimo u krajevima trajne zime i nije praktično telefon držati u frižideru, moraćete se zadovoljiti sa sobnom temperaturom. 

Problem su i plastične maske u kojima držimo mobilne. Iako one sprečavaju da se naši pametni ljubimci ne unište, istovremeno mogu pojačati efekt grejanja. Izvadite mobilni iz maske kad god ste u prilici, pogotovo kada ga punite. 

Bežični i brzi punjači

Možda su praktični, ali nisu dobri za vaš mobilni.

Kod bežičnih punjača temperatura može drastično porasti, a ranije smo rekli kakav negativni efekt to ima na bateriju telefona.

Brzi punjači, iako praktični, takođe predstavljaju problem. Za litijum-jonsku bateriju idealno je lagano, kontinuirano punjenje. Brzi punjač napuniće bateriju od nule do 100% u pola sata, ali takav stresan proces s vremenom može oštetiti bateriju i prouzrokovati više štete nego koristi. 

A šta kad je baterija litijum-polimerska?

Iako većina pametnih telefona danas dolazi s litijum-jonskom baterijom, ponekad se nađu mobilni koje pokreće litijum-polimerska baterija.

Te dve baterije su u principu iste, jer se ne radi o pravoj litijum-polimerskoj bateriji. Tačniji naziv bi bio "litijum-polimerska" jer se jedina razlika sastoji u futroli u kojoj se litijum-jonska baterija nalazi, a koja je izrađena od polimera.

Prednost tog materijala je u tome što može biti izuzetno tanak. A budući da mobilni postaju sve tanji, jasno vam je zašto se ta tehnologija koristi.

U slučaju da vam na uređaju piše da ima litijum-polimersku bateriju, ne brinite. Princip brige i zaštite ostaje isti kao i kod litijum-jonske baterije.

Tehnologija za prave litijum-polimerske baterije koja će zameniti trenutne elektrolite još je uvek u eksperimentalnoj fazi i potrajaće dok uđe u širu primenu. 

Zaključak

Najbolja preporuka glasi: nikada nemojte pustiti mobilni da se do kraja isprazni.

Držite kapacitet baterije iznad 50% i punite je kraće u više navrata.

Izbegavajte visoke temperature, bežične punjače i one koji brzo pune.

Kada god je moguće, umereno koristite mobilni kako bi on što manje trošio bateriju, a vi ga što ređe morali puniti.

Povezani proizvodi