Ostali članci

5 besplatnih alternativnih operativnih sistema

Samo zato što svi koriste Windowse, ne znači da morate i vi.

Alternativni operacijski sustavi

Nemojte da budete u zabludi da je promena s Windowsa ili Maca na neki alternativni operativni sistem komplikovan i zahteva znanje programera.

Stvarnost je u potpunosti drugačija.

Svako uz malo strpljenja i dobre volje može da unapredi svoj računar. 

Izdvojili smo 5 alternativnih operativnih sistema koji su besplatni i izuzetno jednostavni za instalaciju i korišćenje.

1. Ubuntu OS

Ubuntu operativni sistem

Ubuntu je najpopularnija distribucija GNU/Linux operativnog sistema (GNU/Linux je nakon Windowsa i Maca treći najčešće korišćeni OS). 

Ubuntu je FLOSS - free/libre open source software (kao i svi operativni sistemi na ovoj listi).

To znači da je u potpunosti besplatan za korišćenje, deljenje i izradu sopstvenih promena. Ubuntu zavisi od saradnje zajednice u kojoj korisnici stalno pokušavaju da poboljšaju i unaprede sistem. 

Izuzetno je jednostavan za instalaciju i korišćenje. 

Osim što se brzo učitava i radi, Ubuntu je otporan na većinu virusa koji napadaju uređaje s Windowsima. Zbog toga je izbor antivirusnog programa i zaštita računara još jednostavnija.

Ažuriranja Ubuntu OS-a su u potpunosti besplatna i dolaze svakih 6 meseci, u aprilu i oktobru, dok se pojedinačni programi ažuriraju na najnovije verzije i znatno češće.

Postoje tri načina kako instalirati Ubuntu na svoj računar:

  1. u potpunosti zameniti stari OS s Ubuntu
  2. koristiti ga na CD-u ili USB-u bez uklanjanja starog OS
  3. instalirati na računaru, ali zadržati stari OS (dual/multi boot). Kod svakog pokretanja imaćete opciju izbora između starog OS-a ili Ubuntu.

Ubuntu dolazi sa predinstaliranim programima dovoljnim za većinu potreba u svakodnevnoj upotrebi (Mozilla Firefox, LibreOffice, audio i video plejeri), a bez problema možete da instalirate i koristite popularne servise poput Steama, DropBoxa, Skypea i sl.

Ubuntu je odličan izbor ako imate osnovno znanje o računarima i želite da isprobate novi OS, a ne da vam se mučiti s instalacijom i učenjem kako da ga koristite.

2. Chrome OS

Chrome operativni sistem

Razmislite o instalaciji Google Chrome, odnosno Chromium operativnog sistema, ako računar koristite isključivo za pretraživanje interneta i proveravanje e-maila pa vam ne treba nikakav software dostupan offline. 

Chrome OS je vaša veza s internetom - i to je to. Nemojte da očekujete posebne programe i aplikacije. Sve što vam treba, pronaći ćete u Chromovoj prodavnici aplikacijama i na internetu. 

Iako Chrome OS možete da instalirate na bilo koji računar, prvenstveno je optimizovan za rad na tabletima i uređajima kao što je Google Chromebook

U potpunosti je besplatan, a takođe postoji i više verzija ovog OS-a koje su napravili korisnici. 

Korišćenje Chrome OS-a prvenstveno se zasniva na Google Chrome browseru i aplikacijama koje su na njemu dostupne. Zbog toga je izuzetno jednostavan za korišćenje i ne zahteva puno prostora na računaru. Prijavljujete se preko svog gmail računa. 

Ako nemate pristup internetu više od 90% vremena, tada izbegavajte ovaj operativni sistem. Ako je pretraživanje interneta jedino što vas zanima, go for it.

3. Remix OS

Remix operativni sistem

Chrome OS ima konkurenciju. I ona čisti sve pred sobom.

Remix OS jedan je od novijih operativnih sistema, a njegova najnovija verzija koristi Android Marshmallow

Ako volite svoj Android pametni telefon, Remix OS će vas oduševiti, iako izgledom više podseća na Windows 10 nego na Android. 

Remix OS efikasno briše granice između pametnih telefona i računara, na način za koji su se mnogi nadali da će uspeti Chrome OS-u. 

Radi na principu aplikacija. Svaku otvorite u posebnom prozoru, ali i dalje možete da koristite miš i tastaturu kao kod standardnih računara. Pomeranje između prozora vrlo je jednostavno i pregledno.

Remix najbolje radi na računarima koji koriste Intel, iako podržava Nvidijine i AMD-ove GPU.

Entuzijazam oko Remix OS-a je veliki.

Sistem je još u svojim počecima, pa su manje greške i bagovi mogući, ali sve u svemu Remix OS izgleda kao đavoljski dobar alternativni operativni sistem. 

4. React OS

React operativni sistem

Ako vam je dosta plaćanja za Windowse, ali ne želite da napustite njihov interfejs i princip rada, tada će vam se svideti React OS.

React je zamišljen kao besplatna alternativa Windowsima da ne biste morali trošiti vreme na učenje kako koristiti novi operativni sistem. 

Kompatibilan je s Windows aplikacijama i driverima. To znači da bez problema možete nastaviti da koristite svoj računar tačno na način na koji ste navikli. 

Jako vam je stalo do privatnosti? Za razliku od Windowsa, React neće pratiti vas i vaše aktivnosti.

React je još uvek u alfa verziji. To znači da je sistem tek u prvoj fazi testiranja, s ciljem  nadograđivanja i poboljšavanja pa će se finalna verzija bitno razlikovati od ove. 

Ako želite besplatne Windowse, a ne želite da koristite neautorizovane verzije, React je kao stvoren za vas. 

5. Haiku

Haiku operativni sistem

Ne govorimo o kratkoj japanskoj pesmi, već o operativnom sistemu koji korene vuče još iz 1980.-ih. 

Haiku je još jedan u nizu besplatnih operativnih sistema kojeg odlikuju brzina i jednostavno korišćenje.

Idealan je za ljude koji konzumiraju puno multimedijalnog sadržaja, ali i za softver developere. 

Odličan je za multitasking i brzo prebacivanje između aplikacija. To znači da, za razliku od Chrome OS-a koji je stvoren samo za pretraživanje interneta, Haiku operativni sistem omogućava da u potpunosti iskoristite snagu svog kompjutera za zadatke puno komplikovanije od surfovanja webom.

Često koristite Photoshop ili igrate igrice? Možda je Haiku baš ono što vam nedostaje.

Posetioce koji su gledali ovaj proizvod takođe su zanimali i proizvodi