Način kategorizovanja proizvoda na Pametno.rs
@pametno.rsNeki artikli na našim stranicama su kategoriziovani, dok drugi nisu. Razlika između njih je u tome što do artikala koji su kategorizovani posetioci mogu doći i pregledom dostupnih kategorija (npr. Računari > Monitori) i pomoću tražilice upisom odgovarajućih ključnih reči. Do artikala koji nisu kategorizovani posetioci mogu doći samo tražilicom.
Postupak kategorizovanja zbog ogromne količine artikala je poluautomatizovan i uz oznaku kategorije (koja je opcionalna), trenutno se obavlja samo na osnovi naziva artikala. Iz tog razloga on nije savršen i u tom smislu ne garantujemo potpunu ispravnost u kategoriziovanju artikala.
Procenat kategorizovanih artikala razlikuje se od prodavnice do prodavnice uglavnom zbog razlike u pruženim informacijama u cenovniku, različitog kvaliteta naziva artikala u cenovnicima, ali i drugačijih vrsta ponuda prodavnica.
Takođe treba napomenuti da, kada se pojave novi proizvodi koji su novi na tržištu, uprkos kvalitetnom nazivu artikla, vrlo verojatno se ti artikli neće u početku kategorizovati u pripadajuće kategorije. Razlog je taj što se u programu za obradu za svaki novi proizvod treba ručno namestiti na koji način će se kategorizovati artikli koji spadaju pod isti proizvod.
Na uspešnost kategorizovanja artikala nekog cenovnika može se uticati.
Generalno pravilo je da je poželjno pružiti što više podataka u cenovniku za obradu (poput oznake kategorije, GTIN/EAN/UPC/ISBN koda, partNumber-a i sl.). Ako ti podaci nisu dostupni, izrazito je bitno u cenovniku pružiti što kvalitetnije nazive artikala.
Za što uspešnije kategorizovanje artikala u njihovim nazivima treba se nalaziti:
- Puni ispravni naziv proizvođača
- Puni ispravni naziv artikla
- Sve karakteristike po kojima se on razlikuje od drugih artikala
Potrebno je napisati kompletni naziv proizvođača - npr. Olympus ili Epson, a ne Olymp. ili Eps. Nije dobro napisati npr. Giga-byte ili Giga byte, nego službeni naziv proizvođača tj. Gigabyte. Ako se u opisu artikla ne nalazi ispravna oznaka proizvođača, on se gotovo sigurno neće uspešno kategorizovati.
Zatim potrebno je ispravno označiti model proizvoda. To npr. znači da Olympus E420 ili Olympus E 420 nije ispravno, dok je Olympus E-420 ispravno (službena Olympus oznaka modela).
I jedan znak poput razmaka/crtice često je bitan za kategorizovanje. U retkim slučajevima gde se uoči da velik broj prodavnica pogrešno označava modele, program za obradu se prilagođava da uspešno kategorizuje i tako nazvane artikle.
Ali da bi se artikli ispravno kategorizovali treba ih označavati onako kako to radi proizvođač!
Takođe, za uspešno kategorizovanje nužno je u nazivu artikla navesti sve karakteristike po kojima se artikl razlikuje od drugih artikala. To znači da u nekim slučajevima nije dovoljno napisati samo oznaku modela već i ostale karakteristike po kojima se artikli sa istom oznakom modela razlikuju. Npr. grafičke kartice:
- Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB
- Gigabyte GeForce GTX 1060 6GB
Imaju istu oznaku modela (Gigabyte GeForce GTX 1060), ali razlikuju se dodatno po količini memorije. Da bi se ti artikli uspešno kategorizovali, potrebno je u nazivu artikla obavezno ispravno navesti količinu memorije. To znači da nije dovoljno navesti samo 3 ili 6 već 3GB ili 6GB.
Artikl opisan samo sa npr. "Gigabyte GeForce GTX 1060" neće se uspešno kategorizovati jer program za obradu iz dostupnog opisa ne zna pod koji od gornja dva proizvoda da ga stavi (nedostaje oznaka memorije).
Koji artikli iz cenovika neke prodavnice su kategorizovani, a koji nisu, može se pogledati tako da se na stranici za pretraživanje obavi pretraga bez upisanih ključnih reči, a sa odabranom željenom prodavnicom. Među rezultatima artikli pored kojih se nalazi dugme "Uporedi sa ostalim ponudama" su kategorizovani, dok ostali nisu te su dostupni samo preko navedene tražilice.