Ostali članci

Kako izabrati dobar laptop za školu

Bliži se početak školske godine, a mnogim učenicima laptop je postao jedan od glavnih pomoćnika u školi. Laptopi za ispunjenje školskih obaveza ne moraju biti 'zveri', a uzmeš li u obzir neke od ovih smernica, pronaći ćeš dobro, a jeftin prenosni računar koje će odlično služiti tvom školarcu.

Laptop za školu

Laptopi za osnovnoškolce

Prvi kriterijum odabira laptopa trebao bi biti uzrast tvog deteta. Naravno, nije isto kupiti laptop za dete od 8 godina i za 13-godišnjaka koji je već poprilično upoznat s računarima.

Postoji i opravdano razmišljanje koliko je zapravo detetu potrebno vlastito prenosno računalo i koliko će ga koristiti za ispunjenje školskih obaveza. Imamo utisak kako od 1. do 4. razreda, deca stvarno ne bi trebala imati svoj laptop niti bi im ga trebalo kupovati.

Kada govorimo o onima od 5. do 8. razreda, njima su prenosni računari već potrebniji (posebno starijima među njima). Međutim, dobar laptop za osnovnoškolce ne mora nužno koštati 650 evra, niti bi trebali prihvatati takve želje svog deteta.

Laptopi za učenje

Dobar laptop za osnovnoškolce možeš pronaći za cca 46.000 din, a trebao bi imati barem:

  • Intel Core i3 procesor
  • SSD disk (idealno 256 GB)
  • 4 GB RAM (još bolje ako pronađeš neki model sa 8 GB RAM)
  • Windows 10 operativni sistem

Core i3 procesor je sasvim dobar za obavljanje osnovnih funkcija i za multitasking, dok bi SSD mogao biti jedan od glavnih nosioca kvaliteta. Brzo paljenje laptopa i pokretanje aplikacija olakšaće ubrzano pisanje zadataka i traženje podataka.

Ako će pak laptop primarno služiti za zabavu, a ne za školske obaveze, onda bi trebali razmisliti o nešto drugačijoj konfiguraciji računara. Igranje naprednijih igara ili čuvanje velikih količina podataka (filmova, serija, muzike) tražiće i naprednije konfiguracije:

  • Intel Core i5 procesor (idealnije Core i7)
  • 256 GB SSD disk
  • 8 GB RAM
  • 15,6" ekran
  • Odvojenu grafičku karticu

Iako smo gore naveli 256 GB SSD (iz razloga jer mislimo da više ni jedan laptop ne bi trebao biti bez SSD diska), za veće količine filmova i igara, to neće biti dovoljno prostora. Ali naš je predlog da u tom slučaju kupite eksterni - tvrdi disk i na njega prebacite filmove i ostali sadržaj koji vam zauzima prostor, a ne koristite ga na dnevnoj bazi.

Druga opcija je da iz laptopa izvadite optički uređaj (DVD) i umesto njega instalirate jedan klasični tvrdi disk većeg kapaciteta i tako dobijete SSD i HDD u jednom laptopu.

Laptopi za srednjoškolce

Odgovarajući laptop za srednju školu malo je teže izabrati, baš zbog velike količine različitih usmerenja, a samim tim i različitih potreba po pitanju prenosnih računara.

Sigurno je kako je laptop srednjoškolcima puno potrebniji nego osnovnoškolcima, a mi ćemo se i dalje držati popularne 'koristiću laptop za svašta po malo' kategorije laptopa.

Držimo da će laptopi do 63000 dinara imati sve odgovarajuće specifikacije koje će srednjoškolcu trebati za njegovo obrazovanje. Ponovno će najveće pitanje biti oko SSD diska, ali kako je životni vek jedna od njegovih glavnih prednosti, postoji opravdana mogućnost da će ga takav laptop služiti čak i po odlasku na fakultet.

SSD disk i veća količina RAM-a (8 GB) izgleda kao bolja kombinacija nego investiranje u bolji procesor koji će biti uparen s klasičnim tvrdim diskom i manjom količinom RAM-a. Napominjemo da i dalje pričamo o laptopima za školske potrebe, a ne za zabavu.

Kako izabrati laptop za srednjoškolca

Iako je srpsko školstvo još uvek zapelo u laganom kamenom dobu, možda će nekima trebati i laptop koji će moći sa sobom nositi u školu. U tom slučaju idealan je izbor lagani ultrabook. Laptop manje težine koji u pravilu ima premium specifikacije, a jedina mu je 'mana' manji ekran, 13-inča.

Takvi su laptopi ipak nešto skuplji, ali su sigurno najbolji izbor u obrazovnom i poslovnom svetu. Ali ako će i tvoje dete laptop koristiti 10% za školske obaveze, a 90% za sva ostala čuda računarskog sveta, onda je definitivno opcija da razmisliš o nešto jeftinijim uređajima.

Par modela koje bi izdvojili kao sasvim pristojni odabir za gore spomenutu kategoriju svega po malo laptopa:

I na kraju...

Prenosni računari postali su sastavni deo naših života. Sve je na internetu i svi su na internetu. Vreme je da to počnemo prihvatati, a ne se praviti da su nam životi isti kao i pre 20 godina kada nije bilo Facebooka, YouTuba, Wikipedije i torrenta. Zato je sigurnost na internetu važnija nego ikada, a kada govorimo o školarcima, ona postaje fundamentalna stvar. 

Promjene uzrokovane internetom

Samo neki od načina na koje možete zaštititi svoje dete od negativnih efekata interneta:

  • Edukuj i sebe i dete;
  • Ne dozvolite da dete ima lozinku na svom računaru;
  • S vremena na vreme prekontrolišite njihove društvene mreže. Dete mora imati privatnost, ali i vi trebate imati uvid u njegov 'društveni' online život;
  • Računari su super, ali ništa ne može zameniti pravu socijalnu interakciju. Podstaknite dete na što više vanjskih aktivnosti, ne kaže se bez razloga u zdravom telu, zdrav duh.
Povezani proizvodi