Ostali članci

Vodič za kupovinu monitora

Prilikom kupovine novog računara nedovoljno se pažnje pridaje izboru monitora. To i nije sasvim jasno jer monitor je jedna od najkorišćenijih komponenti vašeg računara koju ćete koristiti gotovo sve vreme.

Vaš pogled uvek je usmeren u njega, a osim kvaliteta slike koju prikazuje ima veliku ulogu i na vaše zdravlje (očuvanje vida). Iako postoji gomila dostupnih modela, kroz nekoliko osnovnih kriterijuma lako ćete doći do odgovarajućeg proizvoda.

Veličina ekrana

Veličina ekrana monitora zavisi o raspoloživosti prostora, nameni korišćenja i ličnim željama.

Prosečna veličina današnjih monitora iznosi 23-24 inča i ona je idealna za svakodnevno korišćenje (surfovanje webom, gledanje filmova, korišćenje MS Office paketa itd.).

Ako ste ograničeni prostorom, moraćete da se zadovoljite manjim monitorom (20-ak inča). Međutim, takvi monitori ne omogućavaju potpuno uživanje u vašim sadržajima, posebno gamingu ili gledanju filmova.

Svi veći modeli (25 inča nadalje) preporučljivi su za medijske ili grafičke profesionalce kojima je veliki ekran nužan, i za hardcore gamere.

Rezolucija

Poznato pravilo kaže: „Slika je bolja što je rezolucija veća“. Međutim, to će vam pravilo važiti samo u slučaju dobrog odnosa rezolucije i veličine ekrana. Rezolucija je broj tačkica, tj. piksela od kojih je načinjena slika na ekranu. Pojednostavljeno, rezolucija se brine za oštrinu slike.

Prevelika rezolucija na premalom ekranu za posledicu ima smanjivanje celog sadržaja i onemogućavanje lakog čitanja. Sledeće preporuke pomoći će vam u izboru:

  • 1080p – monitori sa rezolucijom 1920 x 1080, Full HD monitori, idealni su za veličinu ekrana od 21 do 24 inča. Ovi su monitori cenovno pristupačni, a garantuju odličan kvalitet slike.
  • 1200p – Gotovo identični prethodnim sa bitnom razlikom u odnosu slike koja iznosi 16:10, a ne 16:9 kao kod 1080p. Rezolucija je 1920 x 1200 čime vaša slika postaje veća.
  • QHD - Najbolji izbor za monitore od 27 inča. Dobijate oštriju sliku sa većom količinom prostora prilikom surfovanja i boljim rezultatima u zahtevnim programima poput grafičkog dizajna, CAD-a ili profesionalnih uređivača slika.
  • 4K – monitori rezolucije 3840 x 2160, namenjeni za grafičke dizajnere ili okorele gamere koji su u potrazi za velikim monitorima i nenadmašnim kvalitetom. Pre kupovine proverite koliko je 4K sadržaja zaista dostupno na tržištu.
Veličin ekrana (16:9) Rezolucija
21-24" 1920 x 1080 (Full HD)
25-27" 2560 x 1440 (QHD)
Više od 27" 3840 x 2160 (UHD 4K)

Prilikom kupovine obratite pažnju na odnos slike. Ako je odnos 16:9 gornja tablica poslužiće vam kao odlična pomoć. Ne tako često odnos slike može biti 16:10, a u tom slučaju rezolucija za monitore prosečne veličine (24 inča), kao što smo već i spomenuli, iznosi 1920 x 1200.

Razlika u kvalitetu slike prema rezoluciji. poređenje HD, Full HD, QHD i 4K rezolucije.

Vrsta ekrana

Odlučili ste se za veličinu ekranu, proverili rezoluciju, ali proizvođači vas opet stavljaju na muke s raznim vrstama ekrana. Ovde se zapravo radi o vrsti LCD panela koji je ugrađen u monitor. Vrsta ekrana odnosno panela je važna jer utiče na vreme odziva vašeg monitora, njegovu preciznost boja kao i na ugao gledanja.

Osim ako je naznačeno drugačije, vaš monitor je TN monitor.

Upravo takvog tipa su većina današnjih monitora. TN monitori imaju brzo vreme odziva, ali smanjenu preciznost boja i ugao gledanja. Za prosečnog korisnika i TN monitori su dobar izbor.

Međutim, trenutno najbolja opcija su IPS monitori. Oni su nešto skuplji (razlika u ceni se lagano smanjuje), a donose najbolji ugao gledanja kao i najprecizniji raspon boja. Ako vam nije problem da izdvojite koju dinar više, IPS monitori su odličan izbor. Osim za hardcore gamere s obzirom na sporije vreme odziva nego u TN monitora.

Uz TN i IPS monitore, postoje još i VA (Vertical Alignment) monitori. Kao neka srednja, ali ređa opcija, VA monitori imaju bolji kvalitet slike i ugao gledanja od TN monitora i nešto sporije vreme odziva. Raspon boja i dalje je slabiji nego kod IPS monitora.

Ugao gledanja

Ugao gledanja je maksimalna ugaona udaljenost na kojoj se boje i osvetljenost ne menjaju, odnosno ostaju iste kao i kad gledate na sredini ekrana. Ako je ugao gledanja 180°, to znači da nema nikakve razlike s obzirom na položaj gledanja.

Ako na monitoru stoji da ima ugao gledanja 178/178, prva cifra označava horizontalni ugao gledanja, dok druga cifra označava vertikalni ugao gledanja.

Međutim, proizvođači i u tom pogledu daju nejasne cifre. Ako vaš LCD monitor ima 178° ugao gledanja, to zapravo znači da je sadržaj vidljiv iz tog ugla, ali nije istog kvaliteta kao pri gledanju iz idealnog ugla.

Ugao gledanja zavisi i od izbora vrste ekrana o čemu smo govorili u prethodnom poglavlju. Ponavljamo, IPS ekrani imaju najbolji ugao gledanja, dok TN ekrani imaju najlošiji.

Ugao gledanja kod  monitora (TN, IPS i VA)

Ispravan ugao gledanja najlakše ćete pronaći ako sami postavite sliku i lagano menjate ugao iz kog gledate. Poslednje mesto iz kog slika izgleda identično idealnom, realan je ugao gledanja vašeg monitora. Ovaj se mali test lako može uraditi u svakoj prodavnici.

Pozadinsko osvetljenje

Većina današnjih monitora su LCD monitori s LED pozadinskim osvetljenjem. LCD i LED nisu suprotne stvari i one ne isključuju jedna drugu. Ako neko kaže da je vaš monitor LED monitor, to zapravo znači da je LCD ali koristi LED diode za pozadinsko osvetljenje.

Glavne prednosti u odnosu na starije LCD monitore sa CCFL pozadinskim osvetljenjem su:

  • manja potrošnja energije
  • tanji ekran
  • slabije zagrevanje
  • veći kontrast
  • preciznije boje
  • dugotrajniji

Kontrast

Najjednostavnije rečeno, kontrast je razlika koju ekran prikazuje od najsvetlije bele do najtamnije crne tačke. Što je veći kontrast, slike su življe. Međutim, proizvođači često „prodaju“ dinamički kontrast koji za korisnika i nije od nekog značaja. U većini situacija proizvođači istaknu kako se radi o dinamičkom kontrastu. U slučaju da ne, kako bi vam dodatno olakšali, ako na monitoru vidite kontrast od na primer 1000000:1 to slobodno možete da zanemarite. To je dinamički kontrast koji služi samo za 'pumpanje' karakteristika. Puno važniji je statički kontrast koji dolazi u puno manjim odnosima.

Većina TN i IPS monitora ima kontrast 1000:1, dok su VA monitori obično oko 3000:1.

Vreme odziva

Čitajući specifikacije monitora došli ste do vremena odziva i nije vam jasno šta je sada to? Za koga je to bitno?

Najviše za gamere i ostale ljubitelje igrica. Mereno u milisekundama sa jasnom preporukom – Manje je bolje, tj. pikseli brže prelaze iz jedne nijanse u drugu. Verovatno se pitate manje od čega?

Sve ispod 10 ms biće odličan izbor za prosečnog korisnika. Svi vaši zadaci obavljaće se nesmetano, a čak će i igranje igrica biti sasvim u redu.

Malo žešći gameri ipak će hteti još manje vreme odziva (ispod 5 ms), ali razlike od 1 do 5 ms toliko su male da su oku korisnika gotovo nevidljive. U poglavlju o vrsti ekrana naveli smo da TN ekrani imaju manje vreme odziva i zato su prihvaćeniji u gamerskoj populaciji.

Osvežavanje slike

Osvežavanje slike (Refresh rate) nam, najjednostavnije rečeno, govori koliko se puta slika u jednoj sekundi osvežava. Što je veći broj, to je slika dinamičnija i brža što je bitno za video igrice. Ako vaš monitor ima premali refresh rate, javlja se 'ghost' efekt.

Razlika između monitora sa brzinom osvežavanja 60 Hz i 144 Hz.

Razlika između monitora sa 60Hz i monitora sa 120 ili 144 Hz je jasno vidljiva zbog toga toplo preporučujem izbor 120- 144Hz monitora. Puno brže osvežavanje slike unosi dodatnu dozu realnosti u sadržaje što će posebno ceniti gamerska populacija.

Dodatni priključci

Proverite na koji ćete način spajati vaš monitor sa ostalim uređajima poput laptopa ili televizora.

  • HDMI – najrasprostranjeniji način spajanja vašeg monitora sa drugim uređajima. Prenosi i video i audio signal pa je odličan za prenos HD ili Full HD sadržaja.
  • DVI – Slično kao i HDMI samo što prenosi jedino video signal. Neki tipovi mogu preneti Full HD signal, a neki čak i više od toga.
  • Display port – idealan izbor za prenos sadržaja visoke rezolucije (audio&video). U poređenju sa HDMI, 4K sadržaj prenosi dvostruko brže čime dobijate tečniju sliku. Posebno preporučeno za adrenalinske igrice ili filmove sa puno akcije.
  • VGA – Poznato i kao D-Sub priključak. Prva tri priključka predstavljaju digitalan svet, dok VGA još uvek ostaje u analognom. VGA može preneti visoke rezolucije, ali za razliku od digitalnih priključaka, kvalitet slike je smanjen. S obzirom na ostale digitalne tehnologije, najlošiji način povezivanja.

S obzirom da display port još uvek nije toliko u upotrebi na našem tržištu, očekujte da vaš monitor poseduje HDMI, VGA i DVI ulaze.

Podesivost

Kako bi vaš monitor dobio na multifunkcionalnosti, ali i lakšem korišćenju obratite pažnju na njegovo podešavanje u više načina.

  • Podešavanje visine može da bude odlična stvar za vaše lične prioritete. Nekima oči bolje reaguju u ravnini sa ekranom, nekima dok je ekran malo niže, a nekima više. Sve u svemu, s podešavanjem visine pronalazite idealan položaj baš za vas.
  • Pivot funkcija osigurava da se vaš ekran može zarotirati za 90° u vertikalnu poziciju (portret). Ova je funkcija od posebne koristi osobama koje koriste sadržaje vertikalne orijentacije (čitanje pdf-a, ugovora, knjiga itd.) jer im omogućava manje 'skrolanja' i pomeranje po ekranu.
  • Monitori sa swivel podešavanjem (okretanje oko ose) imaju glavu koja može da se rotira u levo ili desno. Ova opcija omogućava deljenje sadržaja s monitora sa drugim osobama u prostoriji bez izobličenja slike. Odlična stvar za, na primer, pokazivanje sadržaja ostalim kolegama u kancelariji.
  • Pomoću tilta, tj. nagiba monitora prema unutra ili spolja možete da promenite ugao gledanja time stvarajući udobniji položaj koji će manje naprezati vaše oči.

Karakteristike monitora: podešavanje visine, pivot, swivel i tilt

Kako bi dodatno iskoristili sve mogućnosti koje monitor pruža proverite da li se on može podešavati prema gore navedenim kriterijumima.

Dodatnih par saveta

Preciznost boja: Uzmite digitalnu fotografiju nečeg što gledate svaki dan (osobu iz porodice, prijatelja, sliku) i prikažite je na monitoru. Pogledajte koliko se zapravo preciznost u bojama razlikuje u odnosu na stvarnost.

Sjajan vs. Mat ekran: Ponovo zavisi o ličnim željama. Mat ekrani manje reflektuju svetlost, dok sjajni ekrani (glossy) imaju nešto kvalitetniju sliku (boje). U slučaju da svetlo dana udara u vaš monitor, sjajni ekran će biti puno manje upotrebljiv. Isto tako, korišćenje u polutamnim prostorijama prednost daje glossy ekranima.

Još jednom razmislite za šta ćete najviše koristiti svoj monitor i prema tome pravite svoj dalji izbor. Ponavljamo, najvažnije karakteristike su veličine ekrana i njegova rezolucija i tip ekrana.

Ako možete, isprobajte monitor pre nego što ga kupite. Niti jedan savet ili preporuka ne može da se meri sa ličnim doživljajem prikazane slike.

Povezani proizvodi