Ostali članci

Prečišćivači vazduha - koji kupiti? Istražili smo kako rade i kako izabrati najbolji.

Jesi li znao da vazduh u zatvorenoj prostoriji može biti i do 5 puta zagađeniji od vazduha na otvorenom? Kako to ispraviti saznaj u nastavku!

Pročišćivač zraka

Većinu vremena provodimo u kući i na poslu u zatvorenim prostorijama koje često nedovoljno provetravamo. U tim situacijama stvaramo mesto u kom se zadržavaju različiti alergeni, prašina i brojni zagađivači koji polako, ali sigurno, stvaraju stres našem disajnom sistemu.

Prečišćivači vazduha deluju tako da iz vazduha uklanjaju štetne čestice. Umesto da alergeni, zagađivači i toksini iz vazduha završe u tvojim plućima, ostaće zarobljeni u filteru prečišćivača. To smanjuje napor koji tvoja pluća ulažu u pravilan rad, a takođe može pružiti nezamenljivu pomoć osobama koje imaju problema sa alergijama i sa teškoćama u disanju.

Prečišćivač vazduha pomoći će ti ako u svom domu želiš smanjiti koncentraciju ovih čestica:

  • polen
  • spore biljaka, plesni ili gljivica
  • prašinu i grinje
  • perut i dlake kućnih ljubimaca
  • bakterije i viruse
  • miris i čestice dima (npr. od loženja ili od cigareta)
  • mirise kuvanja, kućnih ljubimaca ili kućne hemije
  • toksine iz pesticida i aerosolnih sprejeva
  • razna organska isparenja iz boja, sredstava za čišćenje, lakova, novih tepiha ili građevinskog materijala

U većim količinama, svaki od ovih primera može biti štetan za zdravlje ljudi, bez obzira na to jesi li na nešto od ovoga alergičan ili ne. Jedina razlika je u tome koliko brzo ćeš primetiti njihove štetne posledice.

Međutim, neće svaki prečišćivač vazduha ukloniti sve štetne čestice. To znači da, koji ćeš prečišćivač vazduha kupiti, zavisi od toga koje štetne čestice ti najviše smetaju.

Vrste prečišćivača vazduha

Pročišćivač zraka

Postoje 4 vrste prečišćivača vazduha, a razlikuju se po filterima koje koriste za čišćenje vazduha.

1. Prečišćivač vazduha sa HEPA filterom

HEPA filter smo spominjali u našem popularnom vodiču za kupovinu usisivača. HEPA filteri u prečišćivačima vazduha rade na istom principu, a i ovde se, kao i kod usisivača, smatra zlatnim standardom filtera. Naime, HEPA filter će ukloniti 99.97% mikroskopskih čestica veličine do 0.3 mikrona.

Prečišćivači vazduha sa ovom vrstom filtera uklanjaju polen, spore plesni i gljivica, prašinu, dlake i perut kućnih ljubimaca te dim, i to tako da zarobe čestice u filteru i više ih ne ispuštaju napolje. Zbog toga su idealno rešenje za osobe koje pate od alergija.

Filter je potrebno menjati barem jednom godišnje kako bi prečišćivač mogao optimalno raditi, a to stvara dodatni trošak. Ovakav prečišćivač takođe ne uklanja neugodne mirise, a neki modeli znaju biti jako glasni jer prečišćivač vazduha sa HEPA filterom za uvlačenje vazduha koristi ventilator.

2. Prečišćivač vazduha sa jonizatorom

Ova vrsta prečišćivača vazduha koristi tehnologiju čišćenja koja emituju oblak nabijenih jona koji se "prilepe" na onečišćenja u vazduhu koja potom padnu na pod i ostale površine u blizini. Neki jonski prečišćivači vazduha dolaze sa uređajem za elektrostatičko prikupljanje koje privlači pale čestice i uklanja ih iz prostorije. Ovim se postupkom uklanjaju sitne čestice veličine do 0,01 mikrona.

Prečišćivač vazduha sa jonizatorom uklanja prašinu, polen, spore plesni i gljivica, neke bakterije i viruse, razne organske spojeve i dim. Prednost je to što ova vrsta prečišćivača vazduha ne traži zamenu filtera, pa nema dodatnih troškova, a ujedno ne koristi ni ventilator koji bi mogao stvarati buku.

Međutim, zahteva malo više posla jer je potrebno počistiti pale čestice, a uređaj kojim se to radi treba često čistiti vodom i sapunom. Osim toga, prečišćivač vazduha sa jonizatorom proizvodi male količine ozona koje mogu smetati osobama sa astmom i drugim problemima disajnih puteva.

3. Prečišćivač vazduha sa ugljenim filterom

Ova vrsta prečišćivača vazduha koristi filter sa aktivnim ugljom koji se sastoji od milion sitnih upijajućih pora koje hvataju dim, plinove i mirise. Zbog toga se ne koriste za uklanjanje čestica koje uzrokuju zdravstvene probleme, nego za rešavanje neugodnih mirisa poput hemijskih i plinskih isparenja, mirisa kućnih ljubimaca, dima, boja, sredstava za čišćenje itd., te tako čine miris kuće svežim i čistim.

Prednost im je niska cena filtera, ali neće puno pomoći osobama sa alergijom koji žele svoj dom očistiti od poleni i sličnih alergena.

Neke verzije prečišćivača kombinuju ugljeni filter i HEPA filter kako bi mogao ukloniti i štetne čestice i neugodne mirise.

4. UV prečišćivač vazduha

UV prečišćivaći vazduha emituju nevidljivo svetlo UV spektra koje je u potpunosti sigurno za ljude, a koje napada i uništava molekularnu DNK strukturu virusa i bakterija. Tako se dobija čisti, sterilizovani vazduh.

Ova vrsta prečišćivača vazduha uklanja samo viruse i bakterije, za razliku od ostalih vrsti peočišćivača koji su više fokusirani na alergene. Takođe, UV prečišćivači se ne mogu kupiti kao samostalni uređaji, već dolaze samo kao dodatak na prečišćivačima sa jonizatorom ili HEPA filterom.

Ukratko: za uklanjanje poleni, prašine, spora plesni i gljivica, peruti kućnih ljubimaca i vidljivog dima, trebaće ti prečišćivač vazduha sa jonizatorom ili HEPA filterom. Za plinove, isparenja, mirise kućnih ljubimaca i miris dima, opredeli se za prečišćivač vazduha as filterom od aktivnog uglja. Za viruse i bakterije treba ti prečišćivač vazduha sa UV svetlom.

Protok vazduha

Pročišćivači zraka

Kod kupovine prečišćivača vazduha jedna od najvažnijih stavki je protok vazduha, odnosno koliko velika prostorija može biti da bi uređaj u njoj optimalno čistio vazduh. Ako kupiš premali prečišćivač vazduha, neće moći ukloniti nezdrave čestice. Takođe nema potrebe da bacaš novac na veliki uređaj ako ćeš ga koristiti u skučenom prostoru.

Ova se stavka iskazuje u kubnim metrima, a odnosi se na proizvod dužine, širine i visine prostorije za koju je uređaj namenjen.

Pametni vs. klasični prečišćivači vazduha

Skoro pa da više nema uređaja koji nisu dobili ažuriranu pametnu verziju, a prečišćivači vazduha takođe nisu izuzetak.

Pametni prečišćivači vazduha mogu se spojiti na internet, a preko odgovarajuće aplikacije za pametni telefon pružaće ti pregršt informacija o tome kakve čestice su uklonili iz vzduha (polen, prašinu ili nešto treće), kakav je kvalitet vazduha koji udišeš i koliko je uređaj učinkovit. 

Neki klasični prečišćivači vazduha imaju digitalne kontrole i senzore za očitavanje kvaliteta vazduha, ali pametni prečišćivači to podižu na jedan viši nivo.

Kako to obično biva, sa pametnim funkcijama dolazi i viša cena.

Korisne i zanimljive dodatne finkcije

Pročišćivači zraka

  • Pre-filter: ova vrsta filtera hvata najveće čestice (poput dlaka i prljavštine) i tako produžava životni ciklus ostalih filtera. Najčešće se mogu oprati i ponovo koristiti.
  • Podesive brzine ventilatora: prečišćivači vazduha često dolaze sa nekoliko brzina okretanja ventilatora, a ponekad uređaji dolaze i sa turbo opcijom za ubrzano čišćenje vazduha.
  • Notifikacija za zamenu filtera: sastoji se od lampice koja svetli kada dođe vreme za zamenu filtera. Ako uređaj nema ovu funkciju, u uputstvima za korišćenje pronaći ćeš informaciju o tome koliko često je potrebno menjati filter.
  • Brojač: pomoću njega možeš narediti uređaju da se automatski pali ili gasi nakon određenog vremena radi uštede energije.
  • Ručica za nošenje ili točkavi kako bi prečišćivač vazduha lako prenosio sa jedne lokacije na drugu
  • Senzori kvaliteta vazduha: ovi senzori očitavaju vazduh i automatski podešavaju uređaj na nivo prečišćavanja koja je potrebna kako bi se te čestice brzo uklonile.
  • Daljinski upravljač za trenutke kada ne želiš napuštati udobnost svoje omiljene fotelje.

Povezani članci:

Povezani proizvodi