Ostali članci

Koji televizor kupiti - vodič za kupovinu 2022.

Koji televizor izabrati je jedan je od najtežih izbora kada se odlučimo na investiciju. Tehnologije napreduju, a ponuda je ogromna. Veličina ekrana i rezolucija samo su neke od funkcija koje morate uzeti u obzir pre same kupovine. Kako bi te spasili glavobolja, napisali smo par saveta kako najlakše izabrati televizor.

televizor

Izvor: Freepik

Veličina ekrana

Dijagonala televizora je njegova najvažnija karakteristika. Ni jedna druga neće dovoljno doći do izražaja ako kupiš premali televizor. U ovom slučaju definitivno vredi parola veće je bolje.

Dijagonala ekrana je udaljenost od jedne ivice ekrana do druge. Meri se u inčima (1“= 2,54 cm). Na tržištu se nalazi čitav niz veličina počevši od 25 inča pa sve do ogromnih 100 inča. Iako je veće bolje, važno je da veličinu ekrana uskladite sa mestom koje će ono zauzimati u vašoj kući.

Kada su televizori FHD rezolucije bili standard, vredelo je pravilo da udaljenost mesta za sedenje od televizora treba biti barem 2-3 puta veća od dijagonale televizora.

Danas standard postaju 4K (UHD) televizori, a za njih vredi drugačije pravilo: minimalna udaljenost za gledanje treba biti jednaka dijagonali televizora.

U dnevni boravak stavi najveći mogući televizor koji se uklapa u tvoj budžet i koji ti omogućava da svoj kauč postaviš na optimalnu udaljenost. Jesi li ikada čuo da se neko žali na to da je kupio prevelik televizor? Nismo ni mi, zbog toga nemoj da se ustručavaš i nagradi sebe velikom slikom.

Televizori između 55" i 65" idealni su za dnevne boravke; u spavaću ili dečiju sobu stavi manji TV - npr. od cca 43".

velična tv ekrana

Dijagonala TV-a u inčima Preporučena min. udaljenost za 4K Preporučena min. udaljenost za FHD
40" 100 cm 200 cm
42" 106 cm 212 cm
48" 122 cm 244 cm
50" 127 cm 154 cm
55" 140 cm 280 cm
60" 152 cm 304 cm
65" 165 cm 330 cm
75" 190 cm 380 cm

Full HD ili 4K televizor?

rezolucija za tv

Usko povezana sa veličinom ekrana je i njegova rezolucija.

Kao što smo ranije spomenuli, FHD ili Full HD (1080p) televizori su do nedavno bili standard. Sa rezolucijom 1920 x 1080 piksela stvaraju odličan kvalitet slike, a većina sadržaja stvara se upravo za tu rezoluciju. Međutim, 4K ili UHD televizori su preuzeli tržište. Rezolucije 4 puta veće of FHD, većina televizora u prodavnicama ima danas upravo tu specifikaciju.

Polako se povećava količina sadržaja dostupnih u 4K rezoluciji, prvenstveno na streaming platformama. 4K televizori takođe su pametan izbor za konzole nove generacije (npr. PS5) jer raste i sadržaj 4K video igri.

Sa obzirom na to da se televizor kupuje na duge staze, 4K televizor je investicija za budućnost.

Ako na TV-u prvenstveno gledaš Vesti, Dnevnik i poneku seriju ili film, tada je 4K overkill. Ali za streamovanje sadržaja, gledanje UHD Blu-Raya i igranja na najnovijim konzolama, 4K je novi standard.

Važna napomena: za gledanje 4K sadržaja na 4K televizoru trebaće ti brzi internet od barem 15-25 Mbps.

Postoje i nešto slabiji HD ready televizori koji imaju rezoluciju 1366 x 768 piksela. Full HD je svakako bolji izbor.

LCD, LED, QLED ili OLED TV?

oled

Kada govorimo o tehnologiji prikaza, stvar je gotovo pa sasvim jasna. Većina današnjih modela su LCD televizori sa LED osvetljenjem i to je svakako preporuka za sve prosečne korisnike. LED ekran koristi hiljade malih sijalica koje osvetljavaju ekran čime povećava kontrast, spetar boja i vernije prikazuje crnu boju u odnosu na obične LCD televizore sa CCFL osvetljenjem.

Budućnost tehnologije prikazivanja je OLED definitivno. OLED televizori prikazuju najbolju TV sliku sa jasnije izraženim bojama i kontrastima. Međutim, cene OLED TV-a su paprene. Ako raspolažeš dovoljno velikim budžetom, raspištolji se. Ako ne, moraćeš pričekati dok ova tehnologija ne postane pristupačnija.

LCD-LED televizori su najrasprostranjeniji na tržištu i svakako trenutno najbolji izbor.

Postoji još jedna opcija, a to je QLED. Reč je o tehnologiji prikaza koju ćeš najčešće pronaći na Samsung televizorima. Nemoj da te ime zavara jer se i dalje radi o LCD televizorima sa LED osvetljenjem, samo što ono osvetljava sloj kvantnih tačaka, a ne tekuće kristale. Jednostavno rečeno, boje na takvom televizoru izgedaju življe i lepše, ali i dalje ne tako dobro kao na OLED ekranu. QLED po kvalitetu i ceni stoji negde između LED i OLED TV-a.

HDR

hdr

Već smo pisali o tome šta je HDR i kako će poboljšati sliku na tvom televizoru. Ukratko, radi se o funkciji na 4K televizorima. Odnosi se na visoki dinamički spektar (high dynamic range), odnosno sposobnost televizora da prikazuje širi spektar boja, veći kontrast kao i jače osvetljenje.

Osnovni standard za visoki dinamički spektar je HDR10. Sve veći broj proizvođača ga podržavaju pa ćeš na novim 4K televizorima sve češće naići na oznake "HDR10" ili "Ultra HD Premium". Dolby je razvio svoju još napredniju HDR tehnologiju koju naziva Dolby Vision. Ako u specifikacijama televizora naiđeš na oznaku Dolby Vision, to znači da je i taj uređaj kompatibilan sa HDR sadržajem. Postoji još i HDR10+, a to je Samsungova verzija HDR-a.

Ako kupuješ 4K televizor, isplati se uložiti malo više u uređaj sa HDR funkcijom. Kao što smo ranije spomenuli, 4K televizori su ulaganje u budućnost, a to se odnosi i na HDR sadržaj.

No, neće svaki televizor jednako dobro prikazivati HDR sadržaj. Da ne bi bacao pare u vetar, proveri da tvoj novi televizor ima širi spektar boja standarda DCI-P3 ili Rec.2020 te po mogućnosti FALD ili Direct LED lokalno zatamnjenje.

Da li mi treba SMART TV?

Ako ćemo iskreno, izbor skoro više ne postoji. Velika većina televizora danas se može spojiti na WiFi i dati pristup drastično većoj količini sadržaja od samo običnih TV kanala.

Iako ćeš na većini pametnih televizora pronaći najpopularnije aplikacije kao što su Netflix, YouTube ili HBO, pre kupovine proveri da je na televizoru koji te zanima dostupno sve što tebi treba. To se posebno odnosi na budžet televizore.

Među proizvođačima pametnih televizora trenutno je popularno dodavanje glasovnih asistenata kao što su Amazonova Alexa i Google. Ova opcija pruža istu funkcionalnost kao i većina pametnih zvučnika, a koriste se mikrofonom ugrađenim u daljinski upravljač ili u sam televizor.

Osim toga, pametni televizori mogu služiti kao središte pametne kuće kao način upravljanja povezanim pametnim uređajima poput pametnih termostata, sijalica ili zvona na vratima. Pomoću pametnog televizora možeš upravljati velikim brojem uređaja iz udobnosti svog kauča.

Operativni sistemi na pametnim televizorima razlikuju se zavisno od proizvođača, a to znači da se razlikuje i njihov korisnički interfejs. Neki imaju traku aplikacija na dnu, dok se na drugima otvori čitav meni u kojem možeš videti više opcija odjednom.

Media streamer

streameri

Alternativa pametnim televizorima su medija plejeri koji su još uvek mnogo popularniji u drugim zemljama nego kod nas. Medija plejeri donose internet sadržaj na "obični" televizor pa zahvaljujući njima svaki TV može postati Smart TV.

Od najpoznatijih takvih uređaja u Srbiji izdvajamo Google Chromecast. Jednostavan i jeftin za korišćenje, Google Chromecast je gedžet čija je osnovna namena bežično strimovanje YouTube-a i raznih drugih popularnih mrežnih servisa na televizore i monitore.

Nekada su media plejeri bili odličan način za uštedu pri kupovini novog televizora jer si za sitnu lovu mogao pretvoriti svoj TV u pametni televizor. Sada za njima više nema tolike potrebe osim ako te tvoj stari televizor još uvek dobro služi pa ne treba da kupujep novi, a hteo bi da imaš pametne funkcije.

HDMI priključci - više je bolje

Moto "više je bolje" nastavlja se i u priči s HDMI ulazima.

HDMI je najvažniji ulaz na televizoru. Zato se pobrini da model koji izabereš ima barem 4 HDMI ulaza. To je dovoljno da spojiš konzolu, kućni bioskop i laptop na televizor, a da ti ostane još jedan ulaz za rezervu.

Važna je i generacija HDMI priključaka. Ako kupuješ 4K televizor, neka uređaj podržava minimalno HDMI 2.0 za rad sa najnovijim 4K i HDR uređajima i sadržajima.

Kog proizvođača odabrati?

Iako se lepeza brendova bori za pažnju korisnika, većina ljudi kupiće televizor jednog od ova četiri proizvođača: LG, Samsung, Sony i Philips.

Samsung i LG su trenutno lideri u branši televizora. Imaju izuzetno široku ponudu uređaja od osnovnih televizora manjih dimenzija do premium TV-a samo za one najdubljeg džepa. Kakve god specifikacije te zanimale, Samsung i LG će uvek imati nešto da ti  ponude.

Sony i Philips nemaju tako veliki market share kao Samsung i LG, ali svejedno imaju odlične televizore koji prate trendove jednako kao i druga dva brenda.

Moramo spomenuti i kineske proizvođače koji, kao i u drugim segmentima potrošačke elektronike, proizvode uređaje odličnih specifikacija po atraktivnim cenama. Osim dobro poznatog Xiaomija, spomenućemo i Hisense, relativno novi brend koji bi jednog dana mogao biti poznato ime kao Samsung i LG.

Sa obzirom na to da su razlike među brendovima zaista minimalne, zaboravi na izbor konkretnog brenda i koncentriši se na pojedinačne modele televizora.

Montiranje televizora

Svoj televizor možeš postaviti na postolje ili ga montirati na zid. Montaža na zid komplikovaniji je način, ali dizajnerski možda i najsavršeniji. Ono što je važno odrediti je koji VESA standard koristi tvoj televizor. Prema njemu biraš tip nosača za montiranje na zid.

Ako nije naznačeno, VESA standard se meri tako što izmeriš udaljenost između gornje leve rupe na pozadini televizora i gornje desne rupe (horizontalno). To je prva brojka (izražena u milimetrima). Drugu brojku dobiješ tako što vertikalno izmeriš udaljenost od gornje leve i donje leve rupe.

Naići ćeš na standarde 75x75, 100x100, 100x200 i 200x200, ali i puno više od toga. Što je veći ekran, veći će biti i VESA standard. Neki televizori dolaze sa više od četiri rupe čime ti omogućavaju više opcija montiranja i postavljanja televizora na zid.

Zaključak

Prvo pogledaj kako se kreću cene televizora, odluči koliko si spreman da potrošiš zatim izaberi televizor sa najboljim specifikacijama za tu lovu. Na prvu zvuči vrlo jednostavno, ali zahteva vremena i truda.

U bespućima interneta čeka te pregršt recenzija konkretnih modela tako da u kupovinu nećeš morati ići na blef. A kada pronađeš određeni model televizora koji ti se najviše sviđa, ne zaboravi da proveriš u kojoj prodavnici je najpovoljniji.

Povezani proizvodi