Ostali članci

5 saveta kako da baterija drži duže na tvom laptopu

Sigurni smo da si barem jednom u životu poludeo zbog baterije na laptopu. Prve godine ona je trajala 4 sata, a zatim je usledio strmoglavi pad. Svakih par meseci vreme je bilo sve kraće i kraće, a poslednji trzaji bili su dovoljni da možda istrčiš iz jedne sobe do druge i uključiš laptop u struju.

Osim što si verovatno oborio rekord Usaina Bolta, ne vidimo ni jedan razlog za uživanje u takvoj trci sa vremenom. Kako bi u budućnosti izbegao takve, za živce pogubne događaje, donosimo nekoliko jednostavnih trikova sa kojima možeš produžiti vek trajanja baterije.

1. Čistoća

Seti se samo koliko te je puta mama terala da pospremiš sto i sobu. Pa možemo reći, mama je oduvek znala. Prljavština sa tvog stola ili sobe zaista može znatno smanjiti radni vek baterije. Prljavština se uvlači u ventilator i zagreva vaš laptop čime se baterija brže troši.

Savet broj 1: Mesto na kom držiš svoj laptop pokušaj sačuvati od prašine i prljavštine.

2. Zagrevanje

Spomenuli smo kako se zagrevanjem prenosnog računara baterija brže troši. Gore smo naveli prljavštinu koja može 'zaglaviti' ventilator i pregrejati računar.

Međutim, računar  se pregreva i kada fizički onemogućite ventilatoru da izduva vruć vazduh. Korišćenjem laptopa na krevetu, ćebetu ili sličnim mestima možeš biti siguran da ćeš smanjiti životni vek baterije. 

Žena koristi laptop na krevetu
Loš način korišćenja laptopa, štetan za bateriju

Savet broj 2: Koristi laptop na stolu ili sličnim glatkim površinama, nikako na krevetu, ćebadima itd.

3. Defragmentacija diska

Ako još uvek koristiš klasične tvrde diskove (HDD) možeš da razmisliš o dve stvari koje će pomoći tvojoj bateriji.

  • Prelazak na SSD
  • Povremena defragmentacija

Prelaskom na SSD disk znatno ćeš smanjiti potrošnju baterije zbog efikasnijeg načina rada koji praktikuje. Ako to ipak ne želiš da uradiš, druga opcija je da povremeno defragmentuješ svoj hard disk. Osim uticaja na bateriju, to će uticati i na ukupnu brzinu rada tvog laptopa.

Fragmentovan hard disk troši više baterije za pronalazak određenih datoteka koje su razbacane po disku. Ovo je posebno važno za modernije prenosne računare sa većim kapacitetima hard diska.

Postupak defragmentacije diska

Savet broj 3: Pređi na SSD disk, a ako ne, redovno defragmentuj hard disk (HDD).

4. Isprazni bateriju do kraja

Litionske baterije koje se nalaze u savremenim električnim uređajima imaju ograničen broj ciklusa tokom kojih se mogu napuniti i isprazniti do kraja. Zato ih je najbolje držati između 40 i 80% napunjenosti. Budući da to često može biti izazov, dovoljno je brinuti da se laptop ne puni i prazni do samog kraja.

Međutim, nekoliko puta godišnje zaista je dobro u potpunosti isprazniti pa napuniti bateriju, odraditi jedan ciklus. Digitaltrends spominje kako je bateriju svakih 1-3 meseca potrebno napuniti na 100%, zatim je maksimalno isprazniti do gašenja laptopa, pa zatim ponovno napuniti do maksimuma.

Nakon što baterija dostigne 100% ili se potpuno isprazni, ostavite laptop u tom stanju još sat ili dva.

Savet broj 4: Nekoliko puta godišnje u potpunosti isprazni svoju bateriju pa je ponovo napunite do 100%.

5. Spremanje baterije

Postoje i mnogi oni koji bateriju na laptopu ne koriste duže vremena. Za njih je izrazito važno da bateriju ne odlažu samo tako, bez ikakvog pravila. Ako duži vremenski period ne koristiš bateriju, nemoj da bude 100% napunjena ili ispražnjena.

Idealno je napuniti je na nekih 40-50% i zatim je izvaditi i odložiti na neko tamno i hladno mesto. Uzmite u obzir da bateriji ipak treba povremeno punjenje kako bi "ostala u formi".

Savet broj 5: Baterija koja se neće koristiti duži period, treba da se spremi na hladno i tamno mesto sa nivoom napunjenosti 40-50%.

Nastavi čitati:

Povezani proizvodi